Foto: ESO/M. Kornmesser, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Začiatkom tohto roka vedcov prekvapil intenzívny signál z vesmíru z neznámeho zdroja.

Robili teda všetko pre to, aby zistili, odkiaľ signál prišiel a čo ho spôsobilo. Zdá sa, že prichádza zo zdroja, ktorý sa nachádza priamo v našej galaxii.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvý FRB signál sa objavil pred viac ako desaťročím

Prvý signál, teda krátky, no intenzívny rádiový záblesk (známy ako fast radio burst – FRB), sa vedcom podarilo zaznamenať už pred viac ako desaťročím. Ako prví FRB signál zachytili v roku 2007 Duncan Lorimer a jeho študent David Narkevic. FRB signál trval menej ako 5 milisekúnd a prichádzal zo vzdialeného miesta niekde mimo našej galaxie.

Foto: unsplash

Odvtedy sa signál objavil len niekoľkokrát a vždy len na zlomok sekundy, píše portál Unilad. Vedcov tento jav nesmierne fascinuje, zatiaľ sa im ho však objasniť nepodarilo. Zdá sa však, že konečne sa im podarilo dostať o krok bližšie k vysvetleniu. Ako totiž informuje portál Astronomer´s Telegram, odborníci sa nazdávajú, že zdroj FRB signálu, ktorý dostal pomenovanie FRB 200428, sa nachádza niekde v našej galaxii.

Zdroj signálu je v našej galaxii

Tri nezávislé štúdie uverejnené v časopise Nature toto tvrdenie potvrdzujú a informujú o tom, že signál pochádza zrejme z magnetaru, teda z vysoko magnetickej neutrónovej hviezdy vzdialenej od Zeme približne 30 000 svetelných rokov. Získať akékoľvek informácie o týchto signáloch je mimoriadne náročné, aj ten posledný, ktorý sa vedcom podarilo zachytiť, totiž trval len milisekundu. Ako však informuje portál The Guardian, ide zatiaľ o najjasnejší dôkaz o pôvode FRB signálov, aký sa kedy vedcom podarilo získať.

Aj keď sa však možno podarilo odhaliť zdroj signálu, vedci ešte stále nerozumejú tomu, prečo sa dejú a čo ich spôsobuje. Niektorí odborníci sa nazdávajú, že za ne môže iný zdroj energie. Myslia si, že môže ísť o záblesky gama žiarenia. Ďalšou zaujímavosťou je, že tento záblesk, ktorý bol zachytený 28. apríla tohto roka, bol extrémne jasný, bol až 3000-násobne intenzívnejší ako akýkoľvek iný rádiový signál prichádzajúci z našej galaxie, aký sa doteraz podarilo zaznamenať.

Na druhej strane však bol 30-násobne slabší ako ten najslabší doteraz zachytený signál prichádzajúci z priestoru mimo našej galaxie, informuje portál IFLScience. Vedci na záver dodávajú, že fakt, že tento signál pochádza z magnetaru, nemusí znamenať, že zdrojom všetkých zachytených FRB signálov sú magnetary.

Uložiť článok

Najnovšie články