Rozlohou neveľká, no slávou obrovská. To by sa dalo povedať o kúpeľnej osade Korytnica, ktorá leží neďaleko Liptovskej osady v okrese Ružomberok pod svahmi nízkotatranského vrchu Prašivá. Kúpeľníctvo má v Korytnici siahodlhú históriu siahajúcu až do 16. storočia. Dnes sú však tŕňom v oku každého, kto pozná ich historický význam.
Význam kúpeľov a minerálnych prameňov z Korytnice preslávil Slovensko v celom Rakúsko-Uhorsku a dokonca i v zámorí. V roku 1873 získala minerálna voda z Korytnice prestížne ocenenie na svetovej výstave vo Viedni a v roku 1904 sa ako jediná európska minerálna voda dostala i na výstavu v americkom St. Louis. Od nasledujúceho roku začali Korytnicu vyvážať do USA. Významnosť a slávu kúpeľov v Korytnici potvrdzujú aj ich významný hostia. Svoje zdravotné problémy tu liečili napr. cisár František Jozef či Ľudovít Štúr.
Všetko sa však zmenilo koncom 20. storočia. V roku 1974 prestala do Korytnice premávať úzkorozchodná železnica a sláva kúpeľov začala pomaly upadať. Bodku za históriou kúpeľov napísala zmena režimu. Po Mečiarovej privatizácii sa areál vtedy už nelukratívnych kúpeľov a minerálnych prameňov dostal do konkurzu. V roku 2003 boli kúpele v Korytnici oficiálne zatvorené a od tohto momentu akoby na ne Slovensko zabudlo.
Rozbité okná, rozpadávajúce sa steny, grafity, odpadky a miesto duchov. To je dnešný opis kedysi významných kúpeľov v Korytnici. Chátrajúce kúpele i plnička minerálnych vôd sú smutne opustené a po rozkradnutí všetkého, čo malo aspoň nejakú hodnotu, ponechané prírode. Jediným svetlým momentom sú altánky pri jednotlivých prameňoch. Tie boli v roku 2016 zrekonštruované a ponúkajú tak ľuďom zo širokého okolia ešte i dnes možnosť využívať silu a liečivé účinky miestnych prameňov.
Minerálnych prameňov nájdete v Korytnici celkom šesť. Sú nimi Jozef, Antonín, Vojtech 1, Vojtech 2 a Žofia. Tieto pramene pomáhajú najmä pri najrôznejších tráviacich problémoch, pomáhajú však i pri cukrovke, anémii a vďaka vysokému obsahu vápnika i osteoporóze. Napriek desivo vyzerajúcemu areálu kúpeľov a bývalej plničky sa teda rozhodne oplatí Korytnicu navštíviť a využiť tieto dary prírody.
Pozri aj: 10 opustených miest Slovenska, ktoré by mali byť pýchou, no namiesto toho nahánajú strach
wikipedia.org, Bindas Tibor (blog Denník N), myruzomberok.sme.sk, aktuality.sk
Nahlásiť chybu v článku