Ilustračná foto: Profimedia

Ruská polícia robí razie vo fitnes centrách, mužov rovno odvádzajú na vojenské úrady.

Ruské úrady rozbehli novú vlnu odvodov, ktorú sprevádzajú kontroverzné praktiky. Polícia organizuje razie vo verejných priestoroch, najmä v posilňovniach, a mužov v bojovej pohotovosti odvádza rovno na vojenské správy. Cieľom je naplniť armádne kvóty počas jarných odvodov, ktoré majú do služby povolať až 160-tisíc mužov vo veku 18 až 30 rokov.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Ako informuje TA3 s odvolaním sa na zahraničné zdroje, jedna z najväčších razií sa odohrala koncom marca vo fitnes centre v Moskve. Podľa informácií portálu Nastojaše vrjema, na ktoré upozornil i český web iDnes, polícia nariadila ženám opustiť budovu a mužov donútila odovzdať doklady totožnosti.

Následne ich prinútila ľahnúť si na zem, rozdelila ich podľa národnosti a zisťovala, kto je vhodný na vojenskú službu. Podobné zásahy sa podľa svedkov dejú opakovane, a to nielen v Moskve, ale aj v ďalších veľkých mestách ako Petrohrad, Irkutsk či Jekaterinburg. Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že takéto kontroly prebiehajú minimálne dvakrát mesačne v každom väčšom meste.

Cudzincov čaká buď armáda, alebo deportácia

Razia často nekončí iba preverovaním totožnosti. Ruských občanov polícia po zadržaní odvádza na vojenské úrady, kde sa rozhoduje o ich ďalšom osude. Cudzinci sú zasa smerovaní do detenčných centier. Tam im podľa viacerých správ úrady ponúkajú zmluvu s ruskou armádou, ak ju odmietnu, hrozí im vyhostenie z krajiny. Znepokojenie vyvoláva aj fakt, že razie už nemieria len na menšiny, ale aj na bežných etnických Rusov, ktorí navštevujú športoviská.

Najväčší odvod za posledných 14 rokov

Prezident Vladimir Putin v marci podpísal výnos o jarnom odvode, ktorý predpokladá povolanie 160-tisíc mužov. Ide o najväčší počet brancov od roku 2010. Úrady síce tvrdia, že títo muži budú nasadení len v rámci základnej vojenskej služby, realita je však iná.

Od začiatku vojenskej invázie Kremeľ opakovane tvrdil, že branci sa do bojov na Ukrajine nedostanú. Vojenské velenie však tento sľub nedodržalo. Množstvo povolancov bolo podľa viacerých zdrojov vyslaných na front, kde sa zúčastnili bojových operácií. Obyvatelia Ruska preto čoraz viac vnímajú povinnú vojenskú službu ako riziko, ktoré môže mať tragické následky.

Uložiť článok

Najnovšie články