Foto: Lars Behnke / CC BY-SA

Kanadu už dlhé desaťročia sužuje invázia krabov.

Invazívne druhy živočíchov sužujú takmer každú krajinu. V mnohých to dospelo až do takých štádií, že vytláčajú, či dokonca už aj vytlačili, pôvodné druhy. Problém je zvyčajne v tom, že invazívne živočíchy často nemajú v novom domove prirodzeného predátora, a tak môžu prosperovať a množiť sa v neúmerných množstvách. Pritom ale kradnú potravu pôvodným druhom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podobná situácia je aj v Kanade, konkrétne v Novom Škótsku. Ako informuje portál IFL Science, v Novom Škótsku už od 80. rokov 20. storočia neúmerne narastá populácia európskych krabov – krabov obyčajných a zamorujú pláže Národného parku Kejimkujik.

Jedna samička nakladie až 175-tisíc vajec

Tím vedcov však teraz prišiel na zaujímavé riešenie. Tieto kraby by chceli odchytávať a následne z ich pancierov vyrábať biodegradovateľný riad. Cieľom projektu je podľa Audrey Moores, chemičky na univerzite McGill, boj s rozširujúcim sa inváznym druhom.

Foto: © Hans Hillewaert/Wikimedia

Krab obyčajný je zaradený na zozname 10 najhorších invazívnych živočíchov. Má vysokú odolnosť a neuveriteľne rýchlo sa dokáže množiť. Iba jedna samička dokáže počas svojho života naklásť až 175-tisíc vajíčok. To znamená, že veľmi rýchlo dokáže ich populácia narásť a vytlačiť pôvodné druhy. Navyše, sú nenásytní a zabíjajú takmer všetok menší morský život.

Z krabov poháre a príbor

Tím vedcov tak chce zabiť „dve muchy jednou ranou“. Chce eradikovať invazívny druh a navyše z neho vyrábať prínosnú vec pre životné prostredie.

Vedci chcú kraby odchytávať a následne ich panciere drviť na prach. Z neho extrahujú chitín, ktorý budú používať ako základnú surovinu pre výrobu rozložiteľného plastu. Výsledkom ich technologického postupu je veľmi odolný a tvrdý materiál, ktorý sa podobá sklu. Tím ale ešte potrebuje zdokonaliť svoje postupy, aby ho dokázali formovať do požadovaných tvarov.

Ich postup je inovatívny aj v tom, že pri extrakcii chitínu nepoužívajú kyselinu chlorovodíkovú, čím je proces oveľa viac ekologickejší.

Ak dosiahneme to, že vďaka tomuto krbaovi dokážeme riešiť problém plastového znečistenia, ktorému dnes čelia všetky oceány, naozaj si myslím, že to bude skvelý a inovatívny spôsob riešenia tohto konkrétneho invazívneho druhu,“ dodáva Audrey Moores pre  CBC.

Uložiť článok

Najnovšie články