Foto: Unsplash

Niektorí ľudia majú o momente vlastnej smrti celkom jasnú predstavu.

Dokonca majú naplánované aj to, čo by sa malo udiať s ich telom. Niektorí sa chcú nechať spopolniť a rozsypať niekde v prírode, niekto sa rozhodne darovať orgány a niekto svoje telo venuje vede. Čo by ste však povedali na to, keby sa z človeka po smrti stal kompost?

Článok pokračuje pod videom ↓

Kompostom už za niekoľko týždňov

Spôsobov, ako človeka odprevadiť z tohto sveta je mnoho. Washington sa však možno už čoskoro stane prvým miestom, v ktorom bude jednou z možností aj urobiť z človeka po smrti kompost. V rámci tejto alternatívy sa človek na kompost premení už v priebehu niekoľkých týždňov a údajne ide o omnoho ekologickejšiu alternatívu než je bežné pochovávanie či kremácia.

Súčasť politickej kampane

Denník USA Today uvádza, že celá vec je v pohybe a legislatíva čaká už len na posledné prikývnutia. Schválenie legislatívy bude pravdepodobne súčasťou kampane, ktorú odštartoval politik Jay Inslee. Ten chce touto snahou poukázať na to, že mu záleží na životnom prostredí. Kompostovanie ľudských pozostatkov totiž môže znížiť dopad ľudskej činnosti na ekosystém.

Foto: unsplash/ Markus Spiske

Výhody kompostovania

Vytváranie kompostu z pozostatkov má aj ďalšie výhody. Napríklad, pri bežnom pochovávaní je potrebné vytvoriť človeku hrobové miesto. Vzhľadom na to, že nás je čoraz viac, je čím ďalej tým viac aj mŕtvych a míňa sa aj priestor, kam by ich bolo možné pochovávať. Zvyčajne sú miestom posledného odpočinku mestské cintoríny, ich kapacity však čoskoro nebudú postačovať. Aj s kremáciou sa spájajú isté nevýhody, aj spopolnené pozostatky je totiž nutné niekam uložiť. Okrem toho, kremácia prispieva k tvorbe emisií.

Možnosť vysadiť strom či kvet

Keď proces kompostovania úspešne prebehne, z tela jedného človeka vznikne zhruba meter kubický výživnej pôdy. Tú si môžu následne blízki zobrať a vysadiť do nej kvetiny či stromy. Alebo by sa mohol kompost rozsypať inde, podľa želania mŕtveho či blízkych. Takýto proces však bude podliehať rovnakým pravidlám a zákonom, ako rozsypanie popola po kremácii.

Prečo nepomôcť prírode?

Aj keď sa možno mnohí nad kompostovaním ľudských pozostatkov pohoršujú, každý raz z tohto sveta odíde. Toto je totiž jedna z mála oblastí, kde toho veda veľa nezmôže. A keď zomrieme, prečo neposlúžiť prírode?

Bude alternatíva cenovo dostupná?

Táto myšlienka však nevznikla len tak, zo dňa na deň. Odborníci z washingtonskej univerzity sa jej venujú už nejaký ten čas. Vznikla napríklad už aj spoločnosť s názvom Recompose, ktorá vytvorila pilotný projekt. V rámci projektu sa zistilo, že 6 ľudských tiel sa dokáže na kompost premeniť už za 4 až 7 týždňov.

Spoločnosť plánuje túto možnosť „prirodzenej organickej redukcie“ poskytnúť každému, kto by o ňu mal záujem. Katrina Spade sa v mene spoločnosti na jednej z konferencií TED Talk vyjadrila, že cenová relácia týchto služieb ešte nie je pevne stanovená. Odhaduje sa však, že kompostovanie jedného tela bude stáť v priemere 5 000 eur, pričom bežný pohreb stojí vo Washingtone viac ako 6 600 eur.

Ak všetko pôjde podľa plánu, legislatíva umožňujúca kompostovanie ľudských tiel by mala vstúpiť do platnosti už v roku 2020.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články