Ostrov, ktorý bol posledným miestom, kde žili mamuty – aj takto by sme vedeli nazvať Wrangelov ostrov. Dnes je to domov pre rozmanité množstvo živočíchov a rastlín. Ostrov bez trvalých obyvateľov plný pokoja, to je to pravé miesto pre dobrodruhov z celého sveta. Ale čo všetko toto miesto ešte skrýva?
Tento ostrov bol pomenovaný podľa baróna Ferdinanda von Wrangela, ktorý v rokoch 1820 – 1824 neúspešne zorganizoval expedíciu, pri ktorej sa pokúšal nájsť neznámy ostrov na základe starších správ.
Sovietska vláda vytvorila v roku 1976 z Wragelovho ostrova prírodnú rezerváciu, aby ochránila kolónie snežných husí, polárnych medveďov a mrožov. Teraz je táto rezervácia jednou z ruských najcenenejších prírodných oblastí. V roku 2004 sa z tohto ostrova stalo Svetové dedičstvo UNESCO, práve kvôli jeho prírodnému systému.
Ostrov je domovom pre jedinečnú prírodu. Mohli by sme ho pomenovať pôrodnicou pre ľadové medvede, pretože má najväčšiu hustotu ľadových medveďov v porovnaní kdekoľvek na svete – v priemere je to 300 až 350 nových jedincov za rok. Okrem medveďov sa na tomto ostrove nachádza viacero druhov vtákov, vrátane snežných husí, snežných sov, či polárne líšky, soby, vlky, ale aj tulene, mrože, a dokonca aj dva druhy veľrýb.
O tom, že Wrangelov ostrov nie len taký obyčajný, svedčí aj fakt, že práve on bol domovom posledných mamutov, ktoré chodili po Zemi. Kosti a fosílne nálezy ukazujú, že mamuty tu boli ešte pred 3 700 rokmi. Mamuty, ktoré tu žili, nemali veľa nepriateľov, no mali málo potravy a v priebehu časov sa zmenili na trpaslíkov, o polovicu menších ako boli ich predkovia. Nakoniec zmizli skoro v rovnakom čase, ako sa na Zemi objavili ľudia.
Wrangelov ostrov je skutočne špecifický, a ak by ste tam niekedy mohli ísť, urobte to!
interez.sk (Stella K.), ottsworld.com
Nahlásiť chybu v článku