Aj vy máte niekedy pocit, že žijete nastavený na autopilota? Opakujúc svoje každodenné rituály a bežné aktivity deň čo deň? Adriana a Michal sa rozhodli, že si svoje dni trochu ozvláštnia a pridajú do svojho obyčajného dňa trochu šťavy. A vznikol projekt Wondare.

Zjednodušene možno povedať, že sa začali hrať. Každý deň skúšajú niečo nové, niečo čo nemá dosah na ich peňaženku ani ich veľmi neoberá o čas, ale vytrháva ich z každodenného stereotypu. Takže sa napríklad snažia vydržať deň bez telefónu, tancovať na obľúbenú pesničku hneď po prebudení, učia sa žonglovať či navštevujú nové nepoznané miesta, ktoré ani nemusia byť ďaleko, ale rovno pod nosom. A túto „hru“ nehrajú iba oni sami. Pokúšajú sa do nej vtiahnuť čo najviac ľudí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Že ťa to zaujíma? Stačí sa registrovať na ich stránke: wondare.com. Následne budeš dostávať nové výzvy od užívateľov z celého sveta a vymýšľať nové výzvy pre ostatných  aj ty.

A potom projekt Wondare posunuli na ďalší level. A rozhodli sa vyraziť na cesty s úmyslom precestovať od najjužnejšieho bodu Južnej Ameriky až po Aljašku. Z Ohňovej zeme až ku medveďom grizly. 14 krajín, počasie od spaľujúcich horúčav Južnej Ameriky až po pravú zimu na Aljaške. Viac ako 25 000 km. Tomu sa už povie výzva!

A tak sa cesta, ktorá začala kúpou podozrivo lacnej letenky mohla začať. Na tejto fascinujúcej ceste strávili Adriana s Michalom, odkázaní len sami seba, spolu viac ako 7 mesiacov. Celú trasu prestopovali z Argentíny až po Aljašku. Viete si predstaviť stopovať 25 000 km? Stopovali v krajinách, kde policajti ani nevedeli, čo to slovo znamená, držali palec hore, keď im do tváre šľahal nepríjemný vietor a mali pocit, že nebyť tých ťažkých batohov na chrbte, tak ich celkom odfúkne. Stopovali na rozpálených asfaltových cestách, naprieč púšťami, dažďovými pralesmi, obrovskými mestami i nekonečnou prázdnotou bez akéhokoľvek  ľudského obydlia. Niektorí šoféri ich v určitých situáciách vlastne brali späť odkiaľ prišli, aby sa mohli napojiť na inú trasu, niektorí ich odviezli na jeden záťah o 3 000 kilometrov ďalej. Podľa ich slov sa najlepšie stopovalo v Hondurase, najhoršie v USA.  Dobrodružstvo so zážitkami na celý život.

Chcete sa o tejto zaujímavej ceste a projekte každodenných malých výziev Wondare dozvedieť viac? O tom, ako sa stopuje vo dvojici, čo Adrianu a Michala najviac na ceste prekvapilo či koľko „wondare“ výziev dostali od miestnych a koľko ich splnili? Táto cesta bola podporená z Expedičného fondu festivalu Cestou necestou a ich cestovateľská prednáška o Umení vzdať to bude súčasťou festivalu od 6.-11.11. v Bratislave, Novom Meste nad Váhom, Prievidzi, Bánovciach nad Bebravou i v Banskej Bystrici. Pre kompletný kalendár podujatí klikajte na cestounecestou.sk.

TS OZ Cestou Necestou (Michal Knitl, foto: Wondare)
Uložiť článok

Najnovšie články