Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že počas minulého týždňa hlásili vo svete približne štyri milióny nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je prvý väčší pokles za vyše dva mesiace. V predošlých týždňoch bolo nových infikovaných okolo 4,4 milióna, informovala v stredu agentúra AP.
Zdravotnícka agentúra OSN v týždňovej správe uviedla, že v porovnaní s predošlým týždňom zaznamenal pokles nových prípadov každý z regiónov sveta.
WHO eviduje pokles prípadov
Hoci počet úmrtí celosvetovo klesol na približne 62 000, pričom najväčšie zníženie evidovali v juhovýchodnej Ázii, v Afrike došlo k nárastu úmrtí o sedem percent. Najvyšší počet infikovaných hlásili USA, Británia, India, Irán a Turecko. Vysoko nákazlivý delta variant koronavírusu dosiaľ potvrdili v 180 krajinách.
WHO tiež uviedla, že deti a tínedžeri sú ochorením COVID-19 naďalej menej postihované v porovnaní s dospelými. Počet úmrtí ľudí vo veku do 24 rokov v dôsledku tejto choroby predstavuje menej ako 0,5 percenta celkového počtu úmrtí súvisiacich s covidom vo svete.
WHO predtým uviedla, že deti by nemali byť uprednostňované pri očkovaní proti covidu vzhľadom na celkovo mimoriadny nedostatok vakcín vo svete.
Slovensko je na 1. mieste v raste
Ako včera informovali analytici z Dát bez pátosu, Slovensko je podľa posledných údajov za 7 dní na 1. mieste v raste prípadov v celej Európe. V počte úmrtí sme stále pomerne nízko. Ešte pred týždňom oznámil riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík, že Slovensko je medzi najrýchlejšie rastúcimi krajinami na svete, podľa údajov z utorka (7.9.) sme boli štvrtom mieste v rýchlosti rastu nových prípadov ochorenia COVID-19.
Situácia sa však rýchlo mení a delta ukazuje, ako rýchlo sa dokáže šíriť. Len za pondelok pribudlo po sčítaní PCR a aj antigénových testov takmer 1 000 nových prípadov. Podľa prognózy analytikov sa však bude COVID automat meniť, čo by mohlo výrazne pomôcť pri určovaní jednotlivých farieb okresov. Najhoršia situácia bude smerom na juh, sever a východ Slovenska, najlepšie je na tom západ, kde je aj najvyšší podiel zaočkovaných osôb.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová doplnila, že z 254 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň je viac ako 87,5 percenta nezaočkovaných. Zo 760 pozitívne testovaných PCR testom bolo viac ako 76 percent nezaočkovaných a zo 186 pozitívnych prípadov, ktoré zistili antigénové testy, bolo nezaočkovaných 77 percent.
Nahlásiť chybu v článku