Od štvrtka sa pozornosť sveta zameriava na vojnu, ktorú rozpútalo Rusko na území Ukrajiny. Ak vás zaujíma viac do hĺbky história konfliktu týchto dvoch krajín, chcete vedieť podrobnosti o roky pretrvávajúcej vojne na Donbase, viac o diskutovanom Putinovi, alebo skúsiť nahliadnuť hlbšie do života obyčajných ľudí, ktorí sa z ničoho nič ocitli vo vojnovej zóne, môžete tak urobiť pomocou týchto snímok.
Upozorňujeme, že nejde o ľahké pozeranie. Utrpenie, ktoré je súčasťou spomínaných filmov však naši susedia prežívajú aj dnes. Ďalšie z nich vysvetľujú napríklad zrod prezidenta Vladimira Putina a ukazujú jeho vládnutie.
Svedkovia Putinovi / Putin’s Witnesses (2018)
Dokumentárny film Svedkovia Putinovi je sondou do vlády ruského prezidenta, ktorý je mimoriadne kontroverznou osobnosťou nedávnej histórie a aj prítomnosti. Za jeho vznikom stojí kameraman a režisér Vitalij Manskij, ktorý vďaka pozícii dvorného prezidentského kameramana nahliadol ďalej, než ktokoľvek iný. Na jeho uvedenie čakal 20 rokov a výsledok je dôležitou výpoveďou o začiatku Putinovej éry.
Svet podľa Putina / The Putin Interviews (2017)
Na postavu Putina sa pozrel aj režisér Oliver Stone vo svojom štvordielnom seriáli, pre dnešok s mimoriadne trefným názvom. V rokoch 2015-2017 sa Stoneovi podarilo uskutočniť s ruským prezidentom niekoľko rozhovorov, ktoré následne spracoval do tejto podoby. Putin sa rozrozprával o svojich názoroch na západ a aj o tom, čo si myslí o NATO. Napriek tomu kritici režisérovi vyčítali, že k tvorbe dokumentu nepristupoval odvážnejšie, nevyužil možnosť a neopýtal sa Putina na viacero podstatných tém, ku ktorým zastáva kontroverzné názory.
Putin / Putin: A Russian Spy Story (2020)
Trojdielna dokumentárna séria z dielne BBC ukazuje príbeh „násilníka zo školského dvora, z ktorého sa stal nezastaviteľný vodca,“ píše The Guardian vo svojej recenzii, v ktorej jej udelil najvyššie hodnotenie. Prináša rozhovory s jeho spolupracovníkmi, ktorí sa však časom otočili na opačnú stranu a dokumentuje Putinov životný príbeh, plný nepochybne zaujímavých, no aj krutých momentov. Vyšiel zo sovietskej KGB a jednu z vecí, ktorú nedokáže zniesť, je zrada.
Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom (2015)
Film sa odohráva na Ukrajine v pozadí vlny protestov a občianskych nepokojov v rokoch 2013 a 2014. Tieto konflikty sa prehnali krajinou po tom, čo ukrajinská vláda pozastavila podpis Asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Namiesto toho sa rozhodla presunúť bližšie k Rusku.
Film sleduje celé problémové obdobie a mnohí ho chvália za to, že ponúka zobrazenie odvahy ukrajinského ľudu a poskytuje hlbšie pochopenie vzťahu krajiny s jej susedom. Nájdete ho dostupný na streamovacej službe Netflix, kde ho ale nenájdete s českými titulkami či dabingom.
Donbas / Donbass (2018)
„V Donbase je vojna nazývaná mierom, propaganda považovaná za pravdu a nenávisť vydávaná za lásku,“ takto znie úryvok z oficiálneho textu distribútora k festivalovej snímke, ktorá môže dnešnému divákovi objasniť množstvo vecí. Ukazuje život na tomto mieste bez akékoľvek prikrášlenia a osudy ľudí, ktorých životný príbeh sa píše súčasne s pribiehajúcou vojnou. Vojna na Donbase je ozbrojený konflikt, ktorý prebieha na východe Ukrajiny od 6. apríla 2014.
Zem je modrá ako pomaranč / The Earth Is Blue as an Orange (2020)
Pri festivalových filmoch ešte zostaneme a rovnako aj pri téme vojny na Donbase. Snímka sa zameriava na zachytenie osudov rodiny, ktorá žije vo vojenskej zóne. Svoj domov po vypuknutí vojny neopustili, a tak matka vychováva svoje deti v mimoriadne nehostinnom prostredí. Ide o dokument so silnou výpovednou hodnotou, ktorý ukazuje oddanosť k vlasti, ktorú niekedy nie je jednoduché skĺbiť s láskou k vlastnej rodine.
Bez viditeľných príznakov / No Obvious Signs (2018)
Vojna nekončí posledným výstrelom alebo opustením vojenskej zóny. Traumy z nej zostanú aj po návrate domov a je možné, že už nikdy neutíchnu. Ukrajinský dokument režisérky Aliny Gorlovej približuje neschopnosť ukrajinskej vojenskej bojovníčky Oksany Jakubovej fungovať v spoločnosti po návrate z frontu domov. Trpí posttraumatickým syndrómom a svoje skúsenosti opisuje jedným slovom – peklo. Zo snímky na diváka preniká bezmocnosť z celej situácie a nepochopenie okolitého sveta, ktorý sa nedokáže vžiť do toho, čo prežila a čo sa odohráva v jej vnútri.
Zlé cesty / Bad Roads (2020)
Pri traumách z vojny ešte zostaneme. V tomto prípade sú vyrozprávané prostredníctvom štvorice poviedok odohrávajúcich sa na Donbase. Režisérka a dramaturgička Natalija Vorožbyt sa v roku 2014 vydala na Donbas, aby mohla viesť rozhovory s ľuďmi postihnutými vojnou, píše Royal Court Theatre. Na základe smutných príbehov, ktoré sa ku nej dostali, vytvorila Zlé cesty.
Nahlásiť chybu v článku