Určite ste už všetci postrehli fakt, že dopyt po sladkej vode neustále rastie, bude nám teda každú chvíľu len a len vzácnejšia. Viete si ale predstaviť pestovanie zeleniny, konkrétne teda paradajok, pričom nebude použitá kvapka sladkej vody? Dokonca ani pesticídy, fosílne palivá alebo podzemná voda. Možno je to pestovanie budúcnosti. Na juhu austrálskej púšti bude takýmto spôsobom pestovaných približne 17.000 ton paradajok ročne. Pestované budú v takýchto, tak trochu futuristicky pôsobiacich skleníkoch.
Ako to funguje? Morská voda je čerpaná z 2 km vzdialeného zálivu a solárnym odsoľovaním je voda odsoľovaná, čím sa vytvára dostatok vody potrebnej na zavlažovanie paradajok. Tunajšie podnebie je pre konvenčné poľnohospodárstvo nevhodné kvôli podmienkam, avšak takáto forma pestovania je tu reálna. Viete, v čom tu vlastne tie paradajky rastú, keďže by sme tu úrodnú pôdu hľadali beznádejne? V kokosovej šupke.
Solárna energia je generovaná 23.000 zrkadlami, pričom je možné tu za slnečného dňa vygenerovať až 39 megawattov energie, čo bohate stačí na chod farmy. Paradajky vypestované na tejto púšti sa už dokonca začali aj predávať v austrálskych obchodoch.
Možno vás napadá otázka, čo sa asi tak udeje, ak bude energie nedostatok. Skleníky sú napojené na zálohovaciu sieť, ktorú ak bude nutné použiť, bude fungovať na fosílnych palivách. Túto možnosť chce ale Sundrop Farm CEO eliminovať, no zatiaľ to nie je úplne možné vylúčiť, keďže nenašli iné riešenie. Celkovo nie je beh takejto farmy úplne lacný, no náklady sa z dlhodobejšieho pohľadu ukážu rozhodne lepšie ako pri konvenčnom poľnohospodárstve, v ktorom sú fosílne palivá využívane neustále.
Spoločnosť plánuje rozšíriť podobné skleníky aj ďalej, do Portugalska, USA a zrejme pribudnú aj ďalšie v Austrálii. Takisto sa testujú ďalšie podobné skleníky v púštnych oblastiach Ománu, Kataru a Spojených arabských emirátov.
Niektorí sa k tomu stavajú skepticky, keďže napríklad v takej Austrálii nie je problém vypestovať paradajky aj bežným spôsobom, no je to niečo, čo sa môže vo veľkom využiť v budúcnosti, vzhľadom na viditeľné zmeny klímy.
interez.sk (Michaela K.), newscientist.com
Nahlásiť chybu v článku