Ešte dávno pre začiatkom Majstrovstiev sveta v Katare sa riešilo, ako sa tamojšie prísne zákony dokážu stotožniť s LGBTQ+ komunitou, ktorej členovia aj podporovatelia prichádzajú povzbudiť svoje národné reprezentácie. S komplikáciou sa stretol už počas druhého dňa podujatia aj americký novinár, ktorého nepustili do arény len z dôvodu, že mal na sebe dúhové tričko, píše na svojom blogu.
Na prebiehajúcich futbalových MS v Katare platí viacero kontroverzných a zvláštnych pravidiel, ktoré sú pre kultúru usporiadateľskej krajiny úplne bežné. Okrem alkoholu, cigariet či oblečenia majú vyhradené zákony aj pre homosexualitu a LGBTQ+ komunitu. Aj keď je Katar po technologickej stránke ultramoderným štátom, za prejav homosexuality je tam stále legálny aj trest smrti.
Just now: Security guard refusing to let me into the stadium for USA-Wales. “You have to change your shirt. It’s not allowed.” pic.twitter.com/TvSGThMYq8
— Subscribe to GrantWahl.com (@GrantWahl) November 21, 2022
Reprezentačné výbery tak museli pred štartom zápasov poriadne dbať na to, aby zo svojich dresov či kapitánskych pások odstránili všetky dúhové a LGBTQ+ motívy, ktoré sú pre katarského usporiadateľa neprijateľné. Najnovšie tieto zákony okúsil populárny americký novinár Grant Wahl, ktorého kvôli dúhovému tričku dokonca nepustili na štadión.
Nepustili ho, kým si neprezlečie tričko
Wahl, ktorého futbalové komentáre a analýzy poznajú fanúšikovia z médií ako CBS Sports, Sports Illustrated či Fox Sports, bol v Katare pripravený zúčastniť sa zápasu Spojených štátov amerických proti Walesu, ktorý mal mediálne zastrešovať. Zápas, ktorý skončil remízou 1:1, bol len štvrtým vystúpením od začiatku celého podujatia, no už tam sa usporiadatelia postarali o kontroverzný moment.
„Musíš si prezliecť tričko. Nie je to dovolené,“ povedal strážnik pri vstupe pre mediálnych zástupcov. Ako sa Wahl zdôveril na svojom blogu, na zápas prišiel v tričku s loptou a dúhou, čím chcel podporiť LGBTQ+ komunitu. Aj napriek tomu, že FIFA dúhové vlajky neodmieta a dokonca ich prítomnosť v Katare podporila, Wahla na štadión nepustili.
Novinár sa tak okamžite pred vstupom do arény odfotil a na Twitter napísal: „Práve teraz ma nepustili na štadión, lebo mám dúhové tričko.“ Hneď po tom sa však stalo to, čo novinár určite nečakal. „Chvíľu po tom, čo som zverejnil príspevok, mi jeden strážnik násilne vzal telefón a odmietal mi ho vrátiť asi 30 minút,“ píše v blogu.
Držali ho 30 minút, vzali mu aj telefón
Keď si tento problém všimli aj novinári z iných krajín, situácia sa z pohľadu stráže a usporiadateľov začala mierne vyostrovať. Podľa slov Wahla mu však po vyše 30 minútach vrátili telefón s tvrdením, že ide len o jeho bezpečnosť, pretože katarskí fanúšikovia v aréne by ho za dúhové tričko mohli pokojne aj napadnúť.
Napokon sa novinár dostal na štadión a mohol si nechať aj svoje tričko, no proces odmietnutia a kontrolovania bol podľa neho absolútne neprijateľný. Aby bol jeho názor či komentár na túto situáciu čím miernejší, neskôr dostal aj oficiálne ospravedlnenie od delegáta FIFA.
Nahlásiť chybu v článku