Dôkazom je vzácny kaktus, ktorý kvitne len jediný raz za 12 rokov. Vo voľnej prírode by ste niečo také na vlastné oči zrejme videli len ťažko. Teraz si však môžete pozrieť kvitnúci kaktus online v priamom prenose.
Kaktus kvitne len raz za 12 rokov a len na 12 hodín
Ako informuje portál IFLScience, už čoskoro sa vám možno naskytne jedinečná príležitosť pozrieť si kvitnutie vzácneho kaktusu Selenicereus witti. U nás je kaktus známy aj ako hadovec a kvitne len po dobu 12 hodín. Zvyčajne začína kvitnúť so západom slnka a opäť odkvitne, keď nastane východ slnka. Kaktus sa nachádza v univerzitnej botanickej záhrade v Cambridge, ktorá sa postarala o to, aby si vzácny jav mohli diváci pozrieť prostredníctvom živého vysielania na YouTube.
Ide pravdepodobne o prvý prípad, kedy Selenicereus witti v Británii kvitne. Ako na svojom webe informuje botanická záhrada, je veľká vzácnosť vôbec mať takýto kaktus v zbierke. Najčastejšie sa vyskytuje v Amazonskom pralese, kde obrastá kmene stromov. Tento konkrétny kaktus sa predtým nachádzal v botanickej záhrade v Nemecku, v roku 2015 však bola časť z neho presunutá do Británie. Botanici sa mu ideálne podmienky snažia zabezpečiť v skleníku a zdá sa, že kaktusu sa to naozaj pozdáva.
Opeliť ho môžu len jeden či dva druhy lišajov
Keďže je botanická záhrada momentálne zatvorená, zvedavcov zamestnanci pravidelne informujú aj prostredníctvom Twitteru a Facebooku. Ešte minulý týždeň sa odhadovalo, že rastlina by mohla kvitnúť na Valentína a pripraviť tak divákom milé prekvapenie. Nakoniec sa tak však nestalo. Kaktus by mal kvitnúť, keď časť s kvetom dosiahne dĺžku približne 20 centimetrov.
Biely kvet by mal na dĺžku merať až 27 centimetrov a počas prvých dvoch hodín sa z neho šíri príjemná sladká vôňa, ktorej úlohou je prilákať jeden či dva špecifické druhy lišajov s dostatočne dlhými cuciakmi. Tie majú jedinečnú misiu, a to počas krátkych 12 hodín kvet opeliť. Po dvoch hodinách sa však vôňa kvetu zmení a už vôbec nie je taká lákavá.
Tesne pred tým, ako kaktus na ďalších niekoľko rokov odkvitne, sa z neho šíri veľmi nepríjemný zápach. Keďže sa v britskej botanickej záhrade lišaje nenachádzajú, botanici ich musia zastúpiť a kaktus opeliť ručne. Dúfajú, že sa im vďaka tomu podarí získať semienka.
Nahlásiť chybu v článku