V pobrežných vodách Ruska pri Kurilských ostrovoch bola pred pár dňami spozorovaná vzácna dospelá biela kosatka spoločne s najmenej ďalšími štyrmi mláďatami.
Táto 22-ročná veľryba patrí do skupiny mimoriadne vzácnych kosatiek, pretože len jedna z 10-tisíc je kompletne biela. Aj napriek tomu, že sú veľmi ojedinelé, ich vzhľad pre nich predstavuje riziko. Či už sú tieto kosatky albíni alebo majú jednoducho nerovnomerný biely pigment, toto sfarbenie im prináša nasledujúce množstvo nevýhod. Biele kosatky môžu mať horšiu tepelnú absorpčnú schopnosť v chladných vodách, zlé maskovanie pred predátormi, vysokú citlivosť na slnečné svetlo a taktiež sa vďaka svojmu sfarbeniu ťažšie vizuálne dorozumievajú s ďalšími kosatkami.
Výskyt týchto kosatiek môže byť rizikom pri ich ďalšom množení sa, keďže podľa mláďat vidíme, že sfarbenie sa môže preniesť na potomka. Biele sfarbenie kosatiek môže byť spôsobené Chediak-Higashi syndrómom, ktorý spôsobuje albinizmus, no taktiež znižuje imunitu voči rôznym infekciám a vírusom.
Kosatka dravá je najväčším členom čeľade delfínovité. Ide o druhého najrozšírenejšieho cicavca na Zemi a možno ju nájsť vo všetkých svetových oceánoch. Je všestranným dravcom, požiera ryby, korytnačky, vtákov, tulene, žraloky a tiež iné malé a mladé veľryby. To stavia kosatku na vrchol morského potravinového reťazca.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku