Foto: Unsplash

Čo je to jarmulka?

Foto: Unsplash

Jarmulka (inak nazývaná aj kipa) je druh pokrývky hlavy, ktorú nosia Židia podľa svojej náboženskej tradície. Hlavu si zakrývajú, aby pred Bohom nestáli nahí.

V ktorom náboženstve je potrebné modliť sa päťkrát denne?

Foto: Unsplash

V moslimských tradíciách je zakorenené modliť sa za svitania, na poludnie, popoludní, po západe slnka a na začiatku noci. Počas tohto by mal veriaci opakovať šahádu (krédo), ktorá znie: “Nie je boha okrem Boha a Mohamed je boží prorok.”

Medzi krajiny s najvyšším percentom zastúpenia veriaceho obyvateľstva patrí Haiti, Zambia a Arménsko. O ktoré náboženstvo ide?

Foto: Unsplash

Podľa porovnania pomeru Kresťanov k počtu obyvateľstva podľa World Population Review patrí jednoznačne Vatikán, Východný Timor, Rumunsko a Arménsko. Všetky tieto krajiny majú viac ako 97 percent veriacich. Na ďalšie miesta sa umiestnili Grenada, Papa Nová Guinea, Grónsko či Paraguaj. V Haiti vyznáva kresťanstvo 96 percent obyvateľstva, v Zambii 95,5 percent, a v Arménsku je takmer 98 percent veriacich. Na Slovensku sa k rímskokatolíckej cirkvi hlási 55,7 percent obyvateľov.

Oproti ostatným najväčším náboženstvám nemá toto náboženstvo jedného zakladateľa. O ktoré náboženstvo ide?

Foto: Unsplash

Hinduizmus sa, narozdiel od iných veľkých náboženstiev, vyvíjal postupne a nie je možné určiť jediného zakladateľa.

Tieto náboženstvá sú úzko spojené s prírodou a prírodnými božstvami. O ktoré náboženstvá ide?

Foto: Unsplash

V šintó, šamanizme a pohanstve existuje priame spojenie medzi prírodou a vierou. Vyznávajúci veria, že prvky v prírode priamo reprezentujú božstvá, ku ktorým sa modlia a zasväcujú ich.

V ktorých náboženstvách bola (prípadne stále je) využívaná hebrejčina v svätých textoch?

Foto: Unsplash

Kresťanská Biblia má dve časti, Starý zákon a Nový zákon. Práve Starý zákon bol napísaný medzi rokmi 1200 a 165 pred Kristom v hebrejskom jazyku z posvätných spisov židovskej viery. Dnes využíva judaizmus hebrejčinu ako centrálny jazyk.

Jeruzalem je svätým miestom ktorých troch náboženstiev?

Foto: Unsplash

Jeruzalem sa považuje za domov predkov a sväté miesto všetkých Židov. Okrem toho je ale zároveň svätým kresťanským miestom, pretože v ňom mal Ježiš kázať, umrieť a byť znovuzrodený. Podľa koránu zase islamský prorok Mohamed v Jeruzaleme vystúpiť do neba.

Ktorý boh z týchto božstiev NIE JE podľa pohanských učení bohom blesku?

Foto: Unsplash

V pohanských náboženstvách vystupuje takmer spravidla postava boha blesku. V našom, slovanskom pohanstve ide o boha Perúna, v rímskom o Jupitera. Najznámejšími bohmi blesku sú škandinávsky Thor a grécky Zeus. Anubis a Hades sú ale považovaní za bohov podsvetia.

Čo je to ramadán?

Foto: Unsplash

Ramadán je svätý mesiac moslimov, počas ktorého sa oslavuje božie zjavenie pred prorokom Mohamedom. Počas tohto mesiaca je povinné sa počas celého dňa postiť, a to nielen formou odmietania stravy a nápojov. Je to čas roka, kedy moslimovia reflektujú nad svojimi životnými rozhodnutiami, a myseľ by mala byť v tomto období zdržaná akýchkoľvek zmyslových vzrušení, vrátane substancií, hnevu či iných necností.

Kto je to dalajláma?

Foto: Unsplash

Dalajláma je duchovným vodcom v tibetskom budhizme. Vyznávači tejto odnože považujú dalajlámu za reinkarnáciu toho predchodzieho a emanáciu Avalókitéšvary.

Uložiť článok

Najnovšie články