Čo je hlavným činiteľom zmien počasia?
Za striedanie ročných období môže Slnko a pohyby Zeme, pretože sa mení množstvo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na našu planétu. Zároveň Slnko zahrieva kontinenty aj svetový oceán, čím spôsobuje vírenie vzduchu.
V akej vrstve atmosféry sa dejú zmeny počasia?
Troposféra je najnižšia, respektíve najspodnejšia vrstva zemskej atmosféry. Jej teplota sa pohybuje v rozmedzí 17 °C až -52 °C a prebieha v nej väčšina javov súvisiacich s počasím.
Ako sa nazýva oblak na obrázku?
Kumulonimbus je veľký hustý oblak, ku ktorého prejavom patria búrkové prehánky a častým optickým javom je aj dúha. Je vertikálny a má podobu hory či veľkej veže.
Búrky, ktoré vznikajú nad Atlantickým oceánom alebo vo východnej časti Tichého oceánu, sa nazývajú:
Hurikán, tajfún aj cyklón je tropická búrka, rozdiel je však v mieste, kde sa vyskytuje. Tajfún je búrka, ktorá vzniká nad západnou časťou Tichomoria, teda východne od Ázie. Cyklón zas vzniká nad juhom Tichého oceánu alebo nad Indickým oceánom.
Ustálené slovné spojenia, ktoré vyjadrujú poznatky o počasí a prírodných javoch sa nazývajú:
Pranostiky sú vlastne ľudové múdrosti a ich poznávacím znamením je, že v danom slovnom spojení sa nachádzajú krstné mená, dni v týždni či mesiace v roku.
Na výskumnej stanici Vostok v Antarktíde bola nameraná najnižšia teplota na Zemi. Koľko to bolo?
Tento rekord bol na výskumnej stanici Vostok nameraný počas mesiaca júl, konkrétne 21. júla 1983. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú číslo - 89,4 °C.
Naopak, najvyššia nameraná teplota bola v kalifornskom Údolí smrti (Death Valley). Koľko to bolo?
Takáto rekordná teplota bola nameraná v kalifornskom Death Valley, konkrétne vo Furnace Creek Ranch (v tej dobe Greenland Ranch). Stalo sa tak 10. júla 1913.
Aké miesto na Slovensku sa klasifikuje ako najveternejšie?
Najveternejšie miesto na Slovensku je Chopok s výškou 2003 m n. m. Priemerná ročná rýchlosť vetra na Chopku je až 10 m/s, teda približne 36 km/h.
Zrnitý sneh, ktorý je viackrát vystavený vyšším teplotám a opätovnému zamŕzaniu sa nazýva:
Firn (inak aj srež) je starší sneh, ktorý sa postupne mení na ľad. Spodná vrstva sa mierne roztopí, vytratí sa z nej vzduch a zamrzne. Následne na ňu môže napadnúť ďalšia vrstva snehu, z ktorej sa vytratí vzduch a tiež zamrzne. Vytvorí sa zrnitá masa, základ ľadovca.
Viete, z čoho má strach človek trpiaci chionofóbiou?
Chionofóbia, teda strach zo snehu, je podľa psychológov výsledkom traumatického zážitku z detstva, ktorý je spojený so snehom, napríklad zranenie v snehu. U dospelých je tento strach často spôsobený dopravnou nehodou pri jazde po zasneženej ceste.
Nahlásiť chybu v článku