Foto: Parik.zak, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

V ktorej mytológii sa objavujú bludičky (či ich variácie)?

Hermann Hendrich, Public domain, via Wikimedia Commons

Charakteristické svetielko, ktoré vás odvedie z vašej cesty do močariska, je charakteristické pre britské ostrovy - svoju verziu bludičiek majú Íri, Škóti i Angličania. V ázijských krajinách existuje “aleya”, ktorá svetlom označuje miesto, kde niekto umrel. V Austrálii cestovateľov prenasleduje svetlo “min min”, za ktorým sa nesmú otočiť. V Južnej Amerike zase môže “luz mala” niesť svetielko po mŕtvych, v Severnej Amerike “orb” naznačuje prítomnosť mŕtveho v miestnosti.

Z ktorej mytológie pochádza Pandorina skrinka?

Lawrence Alma-Tadema, Public domain, via Wikimedia Commons

Pandorina skrinka patrí k známym gréckym mýtom. Pandora bola dievčinou vytvorenou z hliny a vody kováčom Hefaistom. Tá bola obdarená všetkými bohmi podľa príkazu Dia, dostala dar ženskej práce, ľúbostnej túžby či zvodnosti. Okrem toho bola obdarovaná ale aj ľstou, klamstvom či hnevom. Pandora si neskôr vzala Epimétea, brata Prometéa. Potom v manželstve otvorila svoju skrinku a vypustila na Zem všetky choroby i dary, ktoré jej boli darované. Keď zbadala, čo to spôsobilo, skrinku rýchlo zavrela - na jej dne už ale ostala len nádej.

Ktorý príbeh sa objavil na Trenčianskom hrade?

Ingo Mehling, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Každý občan mesta Trenčín pozná známu legendu o studni lásky. Krásna Fatima bola na Trenčianskom hrade zajatá Štefanom Zápoľským. Turecký pašo Omar však už o Fatime dlho sníval, a rozhodol sa ju získať pre seba. Dohodol sa preto na tom, že Štefanovi vykope studňu, vďaka ktorej bude jeho hrad ešte nedobytnejší. Počas kopania studne prišli o život jeho pomocníci, a on si Fatimu nakoniec odniesol so sebou do Turecka.

Ktoré bohyne patria k slovanským legendám?

Ivana Rezek, CC BY-SA 2.5 SE, via Wikimedia Commons

Vesna je slovanská bohyňa jari a života, ktorá prichádza po odchode Moreny. Devana bola dcérou Perúna, ktorej bolo zasvätené nebeské a denné svetlo. Mokoš bola zase symbolom plodnosti a úrodnosti, prevažne u východných Slovanoch.

Kabala, Yggdrasil a Ceiba. Ktorý symbol z legiend nesie tieto rôzne názvy?

Foto: Unsplash

Strom života existuje v kultúrach po celom svete. Väčšina krajín ním reprezentuje večnosť života, individualitu, rozvoj či rast a silu. Židia si pod Kabalou predstavujú cestu človeka k Bohu. Škandinávske mýty majú zase Yggdrasil, pod ktorým boh Odin získal kúzelné schopnosti a vnútorné videnie. Strom Ceiba Mayovia považovali za posvätný strom v skutočnom svete, stavali ho preto v každej usadlosti.

V ktorej mytológii je tzv. byčí démon, ktorý na pobreží pláže útočí na rybárov?

Brigham Young University, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Býčí alebo kravý démon Uši-Oni je legendárne monštrum z Japonska. Pracuje s miestnymi nure-onna, alebo entity s hlavou ženy a telom hada. Na pozore sa pred nimi musí mať každý rybár, na ktorého si brúsia zuby.

Z ktorej mytológie pochádza chupacabra?

Alvin Padayachee, Public Domain, via Wikimedia Commons

Hoci chupacabra je zložená zo slov v španielčine, skutočne ide o notoricky známu americkú legendu. Tá hovorí o upírskej príšere, ktorá útočí na bylinožravce na statku - prioritne na kozy a ovce. Jej vzhľad nie je známy, niekto hovorí o humanoide s chlpatým telom, iné zdroje zase o plazovitom tvorovi. V niektorých podobách má ostne, inokedy zase veľkosť malého medveďa. Zhodu nachádzame len v jej očiach, ktoré sú vždy podobné ľudským a majú mandľový tvar.

Ktoré európske mesto má vo svojej legende draka?

Alistair young, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

So symbolom ľubľanského draka, ktorého nájdete na každom rohu mesta, sa spája mnoho legiend. Tá najznámejšia hovorí o Jasonovi, ktorý po získaní zlatého rúna z okrídleného barana pokračoval na ceste domov po Dunaji na lodi Argo. Po ceste sa dostali až k Ľubľanici, kde v močiari žil veľký a robustný drak. Jason draka skolil po namáhavom boji, a po prečkaní zimy s loďou doplával až do Jadranského mora.

Ako sa volala žena, ktorá pomohla bojovníkovi nájsť cestu z bludiska za pomoci nite v gréckej legende?

Angelica Kauffmann, Public domain, via Wikimedia Commons

Ďalší z veľmi známych gréckych mýtov hovorí o Ariadne a Theseovi. Dcéra krétskeho kráľa Minosa sa zamilovala do aténskeho hrdinu, ktorý išiel skoliť Minotaura. Kvôli tomu ale musel vojsť do bludiska, v ktorom príšera prežívala. Ariadna sa svojho milého nechcela vzdať, a tak mu pomohla uniknúť z Labyrintu - kým najznámejšia verzia hovorí o utkanej zlatej niti, ďalšie zase hovoria o ceste vytvorenej z trblietavých šperkov.

Pri príležitosti oslavovania ktorej legendy sa slovanskí muži, ženy a dievčatá zhromaždili na nočných besedách, aby po dlhom tanci ráno pribehli s krikom k rieke a umyli sa?

Witold Pruszkowski, Public domain, via Wikimedia Commons

Rusalky majú v južnej a východnej slovanskej mytológii významné zastúpenie. Krásne devy, ktoré tragicky umreli vo vode (či už pre samovraždu alebo utopenie), sa v riekach zdržiavali v podobe lesných bytostí. Niekedy prilákali okoloidúcich, aby ich utancovali a umorili k smrti, inokedy zase pomáhali s očistou tela a duše.

Uložiť článok

Najnovšie články