Foto: Marta Malina Moraczewska, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

S ktorým pohanským bohom môžeme porovnať schopnosti a funkciu slovanského boha Perúna?

Foto: Andrey Shishkin, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Slovanský boh Perún je hlavným bohom v slovanskej mytológii. Je bohom hromu, blesku, vojny a spravodlivosti. Spomedzi týchto možností ho teda môžeme najviac prirovnať ku gréckemu bohovi hromu, blesku a vojny Zeusovi, ktorý je zároveň vedúcim bohom gréckeho panteónu.

Snažia sa nám bludičky v slovanskej mytológii privodiť šťastie, alebo smrť?

Foto: Hermann Hendrich, Public domain, via Wikimedia Commons

V slovanskej mytológii, podobne ako v anglickej či nemeckej, chcú bludičky ľudí zmiasť a odviesť zo správnej cesty - do močarísk či bažín, kde sa môžu utopiť a zomrieť. Naše bludičky často považujeme za duše zomrelých, ktoré nenašli pokoj. V niektorých interpretáciách však môžu byť symbolom pre nájdenie stratenej cesty, pokiaľ vieme, čím sa riadiť. Z toho dôvodu sme označili dve možnosti ako správne.

Ako sa nazýva deň, počas ktorého vynášame Morenu?

Foto: Marta Malina Moraczewska, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Slamená, drevená, či naobliekaná v kusoch látky. Vynášaním vynesieme z dediny zimu - či už jej vládu vnímame ako pomstu smrti, alebo obyčajnú snahu o to, aby sa zima nevrátila. Smrtná nedeľa je dňom dva týždne pred Veľkou nocou a vynášaním Moreny sme sa tak nadobro lúčili so zimným obdobím.

Kto podľa trenčianskych legiend zajal krásnu Fatimu na Trenčianskom hrade?

Foto: Pufacz, Public domain, via Wikimedia Commons

Podľa legiend Trenčianskeho hradu bola krásna Fatima zajatá Štefanom Zápoľským, ktorému turecký paša Omar prisľúbil vykopať na hrade studňu za jej oslobodenie. S Matúšom Čákom Trenčianskym sa nám spája povesť o stratenom hrobe.

Ako zabíjala svoje obete Grgalica, starý slovanský démon?

Foto: ilustračné, Unsplash

Grgalica je démon, o ktorom neexistuje veľa záznamov. Podľa väčšiny prameňov to mohla byť obrovská a mimoriadne škaredá žena s rukami ako lopaty a čiernymi nohami. Jej charakteristickým znakom však sú obrovské prsia, ktoré si prehadzovala cez rameno. Práve nimi potom dusila svoje obete. Ľudské duše si v hrnčeku nechával Vodník, ďalšia známa bytosť z našej mytológie.

Ktorý z týchto bohov bol slovanským bohom dobytka a ochranca stád a pastierov?

Foto: ilustračné, Unsplash

O Velesovi vieme, že ho uctievali všetky slovanské národy. Medzi ním a Perúnom vládol nepriateľský cit, a to z rôznych dôvodov. Podľa niektorých zdrojov Veles Perúnovi ukradol dieťa, podľa iných ženu či dobytok.

Kde žili Rusalky?

Foto: Ivan Kramskoi, Public domain, via Wikimedia Commons

Rusalky sú bájne riečne (no i morské) bytosti, ktoré nájdeme v mnohých podobách v slovanskej mytológii. Vyznačovali sa krásnym vzhľadom, zahalené v šatách či lupeňoch s dlhými mokrými vlasmi. Ľuďom mohli i pomáhať, v niektorých verziách ich, naopak, zvádzali krásnym spevom, aby ich stiahli do vody a ušteklili na smrť.

V ktorom meste či obci otvorila podľa povesti biela pani bránu, aby dnu vpustila cisárske vojská?

Foto: Ing. Mgr. Jozef Kotulič, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Podľa povesti mala krásna biela pani zviesť povstalca Štefana Andrášiho, ktorému počas jednej noci ukradla kľúč od levočskej mestskej brány, aby dnu vpustila cisárske vojská, píše TASR. Juliana Korponaiová, alebo slávna biela pani, však podľa historikov zomrela v dôsledku intríg a sprisahania, ktoré viedlo až k popravnej - justičnej vražde.

Čo mali urobiť traja synovia kráľa Svätopluka s tromi prútmi?

Foto: Michal Maňas, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zviazané prúty dal podľa povesti kráľ Svätopluk najprv polámať každému synovi, no ani jeden ich zlomiť nezvládol. Keď však prúty rozviazal a každému podal jeden, zlomili sa na triesky. Poučením bolo, že tak ako tie prúty, aj ich nepriatelia poľahky polámu, pokiaľ nebudú držať spolu.

Ktorú z týchto bohýň poznáme ako bohyňu jari?

Foto: ilustračné, Unsplash

Práve Vesnu poznáme ako bohyňu jari, mladosti a života samého.

Uložiť článok

Najnovšie články