Foto: Profimedia

Uškatce kalifornské útočia v Kalifornii na ľudí, niektoré musia humánne usmrtiť.

Dvadsať rokov nachádzal Rj LaMendola pokoj pri pádlovaní na surfe. No nedávno sa jeho každodenný rituál pri pobreží južnej Kalifornie zmenil na nočnú moru.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

O nezvyčajnom útoku, ktorý sa odohral začiatkom marca severne od Los Angeles, informoval portál BBC. Uškatec kalifornský vo vode na LaMendolu zaútočil, pohrýzol ho a stiahol z dosky. „Vyzeral, akoby bol posadnutý,“ napísal surfer neskôr na facebook. Zviera opísal ako „divoké, takmer démonické“.

Zvieratá trpia otravou toxínom, ktorý sa šíri oceánom

Neskôr sa ukázalo, že uškatec kalifornský, ktorý LaMendolu napadol, trpel intoxikáciou kyselinou doomovou — neurologickým stavom spôsobeným škodlivým kvitnutím rias (tzv. Algal bloom). Práve tieto rastliny sa v posledných rokoch objavujú v oblasti čoraz častejšie, aktuálne už štvrtý rok po sebe.

Tento rok sa dokonca objavili skôr než zvyčajne a zasiahli až 600 kilometrov pobrežia južnej Kalifornie. Zasiahnuté morské cicavce vrátane delfínov a uškatcov kalifornských, sa v dôsledku toxínu správajú dezorientovane, niekedy agresívne. Mnohé končia v kóme, iné trpia záchvatmi a stratou rovnováhy. Typickým prejavom otravy je aj tzv. „pozeranie na hviezdy“ — špecifický spôsob nakláňania hlavy.

Útoky sú výnimočné, no stávajú sa

Juhozápadne od miesta, kde bol napadnutý LaMendola, zažila podobný incident aj 15-ročná Phoebe Beltran. Počas plaveckých testov na pozíciu plavčíčky v Long Beach ju opakovane pohrýzol uškatec kalifornský.

„Bola som vydesená, šokovaná, a zároveň som cítila neznesiteľnú bolesť v rukách, znova a znova,“ povedala pre miestne médiá. Obe udalosti sa dostali do svetových médií a vyvolali obavy medzi obyvateľmi Kalifornie aj turistami. Hoci útoky morských cicavcov na ľudí sú mimoriadne zriedkavé, nárast prípadov intoxikácie mení ich správanie a to môže byť nebezpečné.

Záchranné centrum praská vo švíkoch

John Warner, riaditeľ Marine Mammal Care Center v Los Angeles, pre BBC uviedol, že uškatce kalifornské nie sú od prírody agresívne. „Reagujú tak, pretože sú choré. Sú dezorientované a vo väčšine prípadov majú záchvaty. Ich zmysly nefungujú tak, ako by mali, a konajú zo strachu.“

Záchranné centrum od 20. februára do konca marca prijalo takmer 200 uškatcov kalifornských — v rovnakom období minulého roka to bolo len 50. Väčšina z nich sa nachádza v ťažkom stave a vyžaduje špeciálnu starostlivosť: lieky proti záchvatom, sedatíva, kŕmenie sondou aj hydratáciu, často dvakrát denne.

Náročná liečba a neistý výsledok

Rekonvalescencia je zdĺhavá a tento rok výrazne pomalšia. Kým v roku 2023 začali zvieratá opäť prijímať potravu už po týždni, tento rok sú aj po piatich týždňoch mnohé stále apatické. Ich správanie prechádza fázami: od kómy cez dezorientáciu až po agresívne prebúdzanie, počas ktorého môžu byť najnebezpečnejšie.

Dospelé uškatce kalifornské môžu vážiť desiatky až stovky kilogramov, čo výrazne sťažuje ich bezpečné umiestnenie. Ak sa ich správanie neupraví, je to znakom trvalého poškodenia mozgu a v niektorých prípadoch vedie k humánnej eutanázii. „Ak sú stále agresívne alebo sa nedokážu samostatne živiť, znamená to, že ich mozog nefunguje správne,“ uviedol Warner.

Odporúčanie pre verejnosť: nepribližujte sa

Záchranári vyzývajú verejnosť, aby sa nepribližovala k chorým či zraneným zvieratám, pričom odporúčaná vzdialenosť je minimálne 15 metrov. A najmä, nezasahujte sami. „Stále sú to tie isté charizmatické, zábavné tvory, ktoré tak radi pozorujeme na pobreží,“ dodáva Warner. „Ale musíme si pamätať, že sú to divoké zvieratá. Aj za normálnych okolností môžu byť nepredvídateľné.“

Uložiť článok

Najnovšie články