Svetové znečistenie plastovým odpadom nabralo v 21. storočí nevídaný rozmer. Množstvo plastového odpadu, ktoré ľudstvo produkuje a nesprávne narábanie s týmto odpadom sa za posledné roky stali celospoločenskými témami a to naprieč všetkými kontinentami našej planéty. A ktorým spoločnostiam za to najviac vďačíme?
Viac ako 72-tisíc dobrovoľníkov sa zúčastnilo v 51 krajinách na stovkách rôznych akcií, aby vyzbierali plastový odpad a zistili, ktoré svetové spoločnosti najväčšou mierou prispievajú k znečisteniu našej planéty týmto druhom odpadu. Z viac ako 476-tisíc vyzbieraných kusov plastového odpadu na 6 kontinentoch tak dokázalo celosvetové hnutie #breakfreefromplastic určiť, ktorým spoločnostiam vďačíme za plastovú planétu najviac.
Coca-Cola, Nestlé a PepsiCo. To sú podľa správy hnutia #breakfreefromplastic spoločnosti, ktorých plastové výrobky znečisťujú svet v najväčšej miere. Coca-Cola nelichotivé ocenenie získala už druhý rok po sebe a to aj napriek snahe marketérov naladiť sa na zelenú vlnu v spoločnosti. Len prednedávnom totiž spoločnosť svetu ukázala sériu svojich nápojov naplnených vo fľašiach z recyklovaných plastov.
Najväčší korporátni plastoví znečistovatelia vo svete (podľa #breakfreefromplastic)
- Coca-Cola
- Nestlé
- PepsiCo
- Mondelēz
- Unilever
- Mars
- Procter & Gamble
- Colgate-Palmolive
- Philip Morris International
- Perfetti Van Melle
Poradie najväčších znečisťovateľov sa líši v závislosti od regiónu. Coca-Cola si drží nielen celosvetové prvenstvo, ale aj to európske. Na starom kontinente ju však nasledujú PepsiCo a Heineken. Coca-Cola je na prvom mieste aj v Afrike, v severnej Amerike je to už však Nestlé, rovnako, ako v Ázii. Najväčším korporátnym plastovým znečistovateľom v Južnej Amerike je PepsiCo, v Austrálii kraľuje Woolworths Group.
„Táto správa poskytuje množstvo dôkazov o tom, že spoločnosti musia naliehavo urobiť zásadné kroky pre riešenie krízy plastového znečistenia, ktorú sami vytvorili. Recyklácia tento problém nevyrieši,“ tvrdí v tlačovej správe Von Hernandez, svetový koordinátor hnutia #breakfreefromplastic. Recykláciu PET fliaš pritom len nedávno prijala aj vláda Slovenskej republiky.
Hnutie, ktoré spája viac ako 1800 rôznych organizácií z celého sveta korporátne spoločnosti vyzýva, aby urýchlene znížili produkciu plastových výrobkov a hľadali inovatívne a alternatívne spôsoby na balenie svojich produktov, ktoré neznečisťujú životné prostredie.
Pri zberných akciách hnutia #breakfreefromplastic, ktoré sa konali počas septembra našli dobrovoľníci niekoľko stoviek tisíc kusov plastového odpadu. Najčastejšie išlo o plastové tašky, sáčky a plastové fľaše. Práve tieto produkty sú najbežnejším spotrebiteľským produktom z plastu a často ich spoločnosť využíva výlučne na jedno použitie.
Nahlásiť chybu v článku