Ilustračná foto: unsplash

Kam bude smerovať budúcnosť umelej inteligencie?

Novinka je výsledkom inovatívnej a progresívnej technológie, ktorá otvára nové brány tomu, čo sme doteraz považovali prakticky za nemožné. Prvýkrát v histórii v nej totiž nájdete niečo, čoho predchádzajúce modely neboli nikdy schopné. Spôsob, akým s nami dnes komunikuje, mnohým ľuďom ježí chlpy na krku. O novinke napísal portál Hindustan Times.

Článok pokračuje pod videom ↓

ChatGPT v roku 2020 svojou inovatívnou novinkou navždy zmenil pohľad na technológie. Po novom tak odrazu tisíce ľudí z celého sveta mohli napísať celé seminárne práce za niekoľko sekúnd, dohľadať si rešerše, či dokonca sa pýtať na otázky z osobného života a nechať ich porovnať z akéhokoľvek hľadiska.

Dnes GPT-4o prekonal hranicu toho, čo pre nás predstavoval pojem technologický asistent.

Ľudské emócie, schopnosti elitného školiteľa, flirtovanie a sarkazmus

Nový asistent je ľudskejší, než kedykoľvek predtým. Po prvom odhalení toho, ako znie, spadnete na zadok. Asistentka s vami komunikuje príjemným priateľským tónom – medzi rečou robí pauzy podobné ľudskému dýchaniu. Jej tón sa občas zdvihne či klesne, akoby sa spolu s vami smiala na dobrom vtipe, a pri každej odpovedi prejavuje veľmi jasné ľudské emócie.

Pokiaľ ale uprednostňujete vtipného spoločníka, váš spoločník dnes dokáže byť sarkastický či odpovedať len v dramatických vetách ako zo Shakespearovej hry. Pokiaľ si zapnete kameru, je dokonca schopný vytvoriť krásnu pieseň o tom, že práve sedíte v umelo osvetlenej miestnosti, váš byt je zariadený v modernom štýle a na tvári máte výraz šoku.

Takéto niečo sme doteraz videli len v sci-fi filmoch. Spoločnosť najnovší model opísala ako asistenta, ktorý bude ľuďom pomáhať „intuitívne ľudskou komunikáciou“.

To naznačuje i fakt, o koľko je model oproti starým verziám schopnejším učiteľom. Zatiaľ čo niektoré staré modely dokázali s prehľadom odpovedať na vysvetlenie zložitých grafov či náročných matematických úloh, GPT4o vám po novom vysvetlí celý proces na úrovni trpezlivého školiteľa. Pomaly s vami prejde každú časť zadania, aby sa uistil, že všetkému dobre rozumiete.

Dokáže tiež v priamom prenose prekladať celé konverzácie. Do prekladu komponuje aj pauzy medzi rečou hovoriaceho, vtipný podtón reči, či výrazné zmeny v nálade hlasu, ktorý prekladá. Do toho celého okrem sledovania priestoru a ľudských emócií už dokáže hodnoverne odsledovať všetko, čo sa deje na vašej obrazovke, aby vám dokázal čo najviac pomôcť.

Novinku odskúšali tisíce ľudí. Niektorým napríklad asistent pomohol pri účasti na dôležitej firemnej schôdzi – dokázal cez online komunikáciu viesť uvoľnenú debatu o psoch a dokonca si pamätal a vedel rozoznať jednotlivé mená ostatných účastníkov.

Okrem toho, že novinka má pamäť (to je niečo, čo v predchádzajúcich modeloch existovalo len veľmi obmedzene), má aj percepčné schopnosti na úrovni niekoho, kto by s vami sedel v jednej miestnosti. Pozrite si napríklad, ako dokázal rozoznať, že s hovoriacim je niekto v miestnosti a urobil mu za chrbtom zajačie uši.

Kam smeruje budúcnosť umelej inteligencie?

Samozrejme, ešte stále nie sme schopní povedať, kam bude smerovať budúcnosť ChatGPT a iných AI asistentov. Zatiaľ najčastejšie teórie naznačujú, že vyhľadávacie platformy, akými je klasický Google či Bling, postupne stratia akúkoľvek relevantnosť. Čo sa týka budúcnosti učiteľov, už dnes okrem klasického vyučovania umelá inteligencia výrazne zasahuje do akademického priestoru (spomeňte si napríklad na štúdiu, ktorá objavila použitie asistenta vo viac ako 200 rôznych štúdiách).

Spolu s tým je možné, že umelá inteligencia bude postupne viac a viac implementovaná do nášho denného života. Dnes už existuje mnoho podobných asistentov, ktoré ponúkajú prevádzku online objednávania pre rôzne služby. Zároveň ponúkajú možnosť využitia umelého asistenta i samotným konzumentom, ktorý nás objedná ku kaderníkovi, vytvorí rezerváciu v reštaurácii či vytvorí cestovný plán.

Najnovší model tak prekonal akékoľvek hranice toho, čo sme dodnes považovali za možné.

Uložiť článok

Najnovšie články