Foto: Purdue University photo/Vincent Walter

Objavenie najrýchlejšieho rotora posúva hranice fyziky poriadne ďaleko.

Ak vás desí rýchlosť vysokorýchlostnej zubárskej vŕtačky, potom vás najnovší objav vedcov úplne šokuje. Vedcom z Purdueovej univerzity v USA sa totiž podarilo vytvoriť najrýchlejšie rotujúci objekt na svete. Najrýchlejší rotor spraví za minútu 60-miliárd otáčok a špičkové zubárske vŕtačky tak prekonáva 100-tisíc násobne. Pri objave však nejde len o rýchlosť. Najrýchlejší rotor posúva hranice fyziky poriadne ďaleko. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Najrýchlejší rotor je v skutočnosti miniatúrna „činka“ vyrobená z nanočastice na báze oxidu uhličitého. Má veľkosť baktérie a voľným okom ju teda nemožno ani vidieť. Rozmery činky totiž dosahujú približne 170 x 320 nanometrov. Napriek tomu, že ide o miniatúrny objav, pre svet fyziky je jeho prínos takmer neopísateľný.

Miniatúrnu činku vedci najskôr umiestnili do vákua, s pomocou lasera ju priviedli do levitujúceho stavu a následne ju s jeho použitím roztočili. Činka začala rotovať hyperrýchlosťou 60-miliárd otáčok za minútu. Vedci tak skonštruovali najrýchlejší rotor sveta, ktorého rýchlosť hraničí s možnosťami výdrže použitého materiálu.

Foto: Purdue University photo/Tongcang Li

Pri odlišnom nastavení laseru, činka vo vákuu nerotovala, ale vibrovala. Týmto spôsobom sa vedcom z miniatúrnej činky podarilo vytvoriť tzv. torznú váhu, nástroj, ktorý slúži na meranie veľmi slabých síl. Vedcom z Purdeovej univerzity sa tak podarilo trafiť dve muchy jednou ranou a hranicu modernej fyziky posunuli poriadne ďaleko.

Objav najrýchlejšieho rotora otvára vo svete fyziky dvere do zatiaľ nepoznaných zákutí štúdia kvantovej mechaniky a vákua. Kým väčšina ľudí považuje vákuum za prázdne, jeden z autorov štúdie, Tongcang Li, hovorí, že vo vákuu častice vznikajú a znovu zanikajú. Práve s pomocou vytvorenej torznej váhy, by túto teóriu mohli konečne dokázať. V kvantovej mechanike zas miniatúrny rotor pomôže vysvetliť doposiaľ neznáme správanie a procesy vesmíru a to v oblastiach, kde známe metódy doposiaľ stroskotali.

Pozri aj: Vedci prišli so šokujúcim objavom. Na Mesiaci pravdepodobne žili mimozemšťania

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články