Klasické mapy nás zvyčajne už nedokážu prekvapiť. Avšak projekt Mapa života je niečo iné. Interaktívne dokáže zobrazovať, kde na Zemi máte najväčšiu šancu objaviť doteraz neobjavené živočíšne druhy.
Svet prichádza alarmujúcim tempom o známe a pravdepodobne aj neznáme živočíšne druhy. Táto špeciálna mapa tak môže pomôcť klasifikovať a neskôr aj zachrániť zvieratá skôr, ako ich navždy stratíme, uvádza portál Science Alert.
Známych je iba pár percent
„Konzervatívne odhady naznačujú, že v tomto okamihu je známych iba 13 až 18 % všetkých živočíšnych druhov,“ vysvetľujú vedci v štúdii z univerzity Yale.
Just published in Nature Ecology and Evolution @NatureEcoEvo, @Yale_BGC Center scientists @mariormoura and @WalterJetz put yet to be discovered vertebrate diversity on the map – supported by @moldotorg @InsideNatGeo @EOWilsonFndtn @UFPBoficial https://t.co/xkVCfhCRSH pic.twitter.com/tYGglx1LVH
— Yale BGC (@Yale_BGC) March 22, 2021
Vedci varujú, že bez medzinárodných záväzkov o ochrane prírody, môžu byť neobjavené druhy stratené a s nimi aj ich funkcie, ktoré zastávali v prírode.
Viac menších živočíchov
Ekológovia Mario Moura a Walter Jetz vytvorili model, kde by sa pravdepodobne mohlo nachádzať najviac neobjavených suchozemských druhov.
Je podľa nich nepravdepodobné, že by veľké zvieratá so širokým geografickým rozsahom mali viacero príbuzných, o ktorých dnes ešte nevieme. Avšak malé zvieratá, také, ktoré obývajú rôzne menšie územia v neprístupných oblastiach krajín, môžu zodpovedať za veľké množstvo neobjavených stavovcov, ktoré neboli nikdy kategorizované.
Hrozí masové vymieranie
Podľa modelu vedcov sú obojživelníky a plazy pravdepodobne najrozšírenejšími neznámymi zvieratami súčasnosti medzi suchozemskými stavovcami.
Mnohí vedci tvrdia, že tzv. 6. hromadné vymieranie je na našich pleciach a ak sa nebudeme snažiť, tak vyhynú skôr, ako ich vôbec nájdeme. Mapu života nájdete na stránke mol.org.
Nahlásiť chybu v článku