Foto: Nature Geoscience - Farnsworth, A., Lo, Y.T.E., Valdes, P.J. et al.

Život cicavcov je ohrozený a zrejme ho čaká zlomový bod.

Vytvára sa nový superkontinent pripomínajúci Pangeu spred 300 miliónov rokov. Čakajú nás sopečné erupcie, otepľovanie planéty a zrejme úplné vyhynutie všetkého živého.

Článok pokračuje pod videom ↓

Superkontinent ako skaza

Ak plánujete žiť večne, približne o 250 miliónov rokov vám to už nebude umožnené. V novej štúdii Nature Geoscience sa vedci pozreli na vytváranie nového superkontinentu.

Foto: Cgboeree, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pomocou klimatických modelov sa expertom podarilo predpovedať, ako sa klimatické zmeny zintenzívnia, ak sa kontinenty zlúčia a vytvoria jeden. Simulovali trendy teploty, vetra, vlhkosti a dažďa pre nový kontinent.

Zistili, že vznik Pangea Ultima povedie k pravidelnejším sopečným erupciám, vyvrhovaniu oxidu uhličitého do atmosféry a k celkovému, ešte výraznejšiemu, otepľovaniu planéty. Nový superkontinent bude mať podľa zistení na svedomí ľudskú rasu, ale aj iné cicavce. Zostáva nám približne 250 miliónov rokov.

Pochmúrny scenár

„Novovzniknutý superkontinent by vytvoril trojitú pohromu. Tá zahŕňa efekt kontinentality, horúcejšie Slnko a viac CO2 v atmosfére,“ priblížil vedúci výskumný pracovník na Univerzite v Bristole, Alexander Farnsworth.

Čakajú nás teploty od 40 do 50 stupňov Celzia a ešte väčšie denné extrémy spojené s vysokou úrovňou vlhkosti. Pre ľudí a aj iné druhy živočíchov by takéto teploty, kvôli ich neschopnosti prepustiť ich potením, boli fatálne.

Predpovede takej ďalekej budúcnosti sú, samozrejme, neisté. Odborníci podľa CNN však varujú a vyzývajú k nepodceňovaniu súčasnej klimatickej krízy. Život podľa nich zahynie v „skleníku“, je však možné tento proces urýchliť alebo oddialiť.

Neobývateľná planéta

Emisie skleníkových plynov dlhodobo posúvajú klímu Zeme do teplejšieho stavu. Takýto jav nenastal už milióny rokov. Súčasné globálne otepľovanie zvýši teploty a niektoré časti sveta sa stanú neobývateľnými.

Podľa správy Medzinárodného panelu pre zmenu klímy čakajú takéto scenáre niektoré pobrežné regióny Afriky, Austrálie, južnej Ázie aj Európy.

Uložiť článok

Najnovšie články