Myslíte si, že ste rovnakým človekom, keď máte 16 a 66 rokov? Nie je to úplne tak. Táto štúdia ukazuje, ako sa rokmi mení osobnosť človeka a s čím to súvisí. Výsledok vás možno prekvapí.
Postupom rokov, ako človek získava nové skúsenosti alebo vedomosti, sa formuje a mení aj jeho osobnosť. Podľa štúdie publikovanej v Journal of Personality and Social Psychology sa človek ale nemôže zmeniť podľa toho, ako by chcel, alebo ako by sa mu to páčilo. Každý z nás má totiž určité vrodené črty, ktoré neovplyvní.
Možno ste počuli o osobnostnom teste „Big Five,“ktorý sa považuje za jeden z najpresnejších, dostupných v súčasnosti. Váš výsledok v tomto teste dokáže odhadnúť množstvo informácií o vás. Od spôsobu myslenia či správania, cez hudobný vkus až po váš sexuálny život, alebo príspevky na sociálnych sieťach.
Aby sa zistilo, ako sa ľudské vlastnosti menia počas života človeka, výskumníci z University of Houston v Texase skúmali osobnosť 1795 dobrovoľníkov. Od študentov vo veku 16 až po 66-ročných dôchodcov. Od začiatku po koniec experimentu sledovali tých istých ľudí. A na čo prišli?
Základným zistením bolo, že ľudská osobnosť sa v priebehu času mení. A táto zmena sa dá navyše jednoducho predpokladať. To znamená, že 66-ročný človek je viac svedomitý či emocionálnejšie stabilnejší, ako dospievajúci v puberte.
Základné vrodené rysy človeka sa však nemenia a zostávajú pomerne stabilné. Teda, ak je niekto viac svedomitý v 16 rokoch, ako jeho rovesníci, znamená to, že bude viac svedomitým aj keď bude mať 30 či 40 rokoch.
Výskumníci poukazujú na to, že sa naozaj osobnosť človeka v priebehu rokov mení. A či je to k lepšiemu alebo horšiemu ovplyvňuje nielen genetika, ale zohráva pritom veľmi dôležitú úlohu aj prostredie a životné skúsenosti. Ak by ste si chceli urobiť test svojej osobnosti, môžete si ho vyskúšať tu.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku