Pri niektorých psoch sa zdá, ako keby rozumeli všetkému, čo im poviete. Niekedy sa až človek na chvíľku zamyslí nad tým, či to náhodou nie je človek v psom kožuchu. Vedcom sa však podarilo v najnovšej štúdii zistiť niečo vskutku zaujímavé. Pes dokáže rozlíšiť, kedy jeho majiteľ hovorí cudzím jazykom.
Dokáže pes rozlíšiť, či hovoríte po maďarsky alebo po španielsky?
Prvýkrát v dejinách sa vedcom podarilo potvrdiť, že pes dokáže rozlíšiť, keď človek hovorí rôznymi jazykmi. Ako informuje štúdia publikovaná v časopise NeuroImage, psí mozog dokáže zachytiť rozdiely medzi známou a cudzou rečou. Schopnosť spracovať ľudskú reč testovali vedci z budapeštianskej Univerzity Eötvösa Loránda celkovo na 18 psoch. Najprv bolo potrebné vycvičiť ich, aby pokojne ležali v prístroji na magnetickú rezonanciu (fMRI).
Následne im vedci púšťali úryvky z Malého princa v maďarčine a v španielčine, píše portál Vice. Všetky psy predtým počuli od svojich majiteľov len jeden z dvoch jazykov. Vedci zo zvedavosti prehrali nahrávku aj obrátene, aby videli, či pes zistí rozdiel aj v prípade, ak reč neznie tak ako bežne. Následne sledovali mozgové vlny počas toho, ako psy počúvali nahrávky.
Ukázalo sa, že sa aktivovali iné časti mozgu vtedy, ak pes počúval riadnu nahrávku a keď počúval jej obrátenú verziu. Rovnako iné vzorce aktivity v mozgu sa objavili v prípade, keď štvornohý miláčik počúval nahrávku v známej a neznámej reči. Podľa odborníkov sú psy skvelé modely na podobný výskum. S človekom v jednej domácnosti žijú už tisícročia. Ak chceme vedieť, ako iné živočíšne druhy vnímajú ľudí, prvé zvieratá, ktoré by sme mali skúmať, sú práve psy.
Výhodu majú najmä staršie psy a tie s dlhšou lebkou
Schopnosti, ktorú vedci skúmali v tomto prípade, sa hovorí jazyková diskriminácia. Znamená napríklad to, že dokážu rozoznávať štruktúru slabík, dôraz, výšku hlasu či iné charakteristiky reči. Takouto schopnosťou disponuje nielen človek. Už v minulosti sa podarilo dokázať, že ju po istom tréningu majú napríklad potkany či vrabce.
A podobne je to aj pri psoch. Vedci postrehli, že v jazykovej diskriminácii vynikajú najmä staršie psy a tie, ktoré majú dlhšiu lebku. Proces prebieha v dvoch štádiách. Prvým krokom je zistenie, či zvuky, ktoré človek vydáva, sú vôbec rečou alebo nie. V ďalšom kroku mozog psa analyzuje, či je reč, ktorou človek hovorí, známa alebo nie.
Autorka výskumu Laura Cuaya priznáva, že záujem o tento výskum v nej vzbudil jej vlastný pes Kun-kun. Pôvodne mu povely dávala v španielčine, žili totiž v Mexiku. Keď sa však presťahovali do Budapešti, zaujímalo ju, ako jej miláčik odlišné jazyky vlastne vníma. Teraz je už jasné, že Kun-kun vie, kedy hovorí po španielsky a kedy zas po maďarsky. Výskumy však budú pokračovať ďalej. Odborníkov zaujíma napríklad to, či pes dokáže rozoznať ľudskú reč vďaka tomu, že s ním žije, alebo je za tým niečo iné.
Nahlásiť chybu v článku