Foto: Twitter/ NasaArmstrong

Písal sa rok 1969, keď Neil Armstrong prvýkrát vkročil na Mesiac.

Od tých čias sa pri mnohých príležitostiach využíva veta, ktorú Armstrong vtedy vyslovil: „Malý krok pre človeka, no obrovský skok pre ľudstvo.“ Toto bola jedna z prvých správ, ktorá poputovala vesmírom z Mesiaca až do Houstonu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nebola však ani zďaleka jedinou správou, ktorej nahrávka sa uchovala. NASA v spolupráci s univerzitou v Texase sa rozhodli, že zverejnia nahrávky, ktoré majú dĺžku dokopy až závratných 19 000 hodín. Ide o množstvo zaznamenanej komunikácie medzi astronautmi z misie Apollo 11 a Zemou.

Aj keď Armstrongova veta je jednoznačne legendárna, nahrávky zachytávajú nie len komunikáciu medzi astronautmi, ale aj všetku tú námahu a snahu, ktorú museli vynaložiť pracovníci, ktorí ostali na Zemi. Aj keď všetci vedia o tom, čo vykonal Armstrong, len málokto pozná mená tých, ktorí mu pomohli dostať sa do vesmíru a bez ktorých by cestu neprežil. Vôbec to totiž nebolo jednoduché a mnohí o úspechu len tajne snívali v kútiku duše.

Okrem toho, technológia v tých časoch ešte nebola natoľko pokročilá a v kontrolnej miestnosti mal tím k dispozícii 20 počítačov, ktoré jednoznačne neboli na takej úrovni, ako sú tie dnešné. Dokonca aj dnešné smartfóny sú výkonnejšie, ako boli vtedajšie počítače využívané v Houstone. Obrovským úspechom bol už len fakt, že NASA vôbec dokázala s astronautmi vo vesmíre komunikovať a správy zaznamenať.

Samozrejme, ani dnešné počítače nie sú dokonalé a aj v tých vtedajších sa občas vyskytla chybička. V roku 1969 sa však v moderných počítačoch tej doby vyskytla skutočné závažná chyba a chýbalo len veľmi málo k tomu, aby bola celá misia prerušená. V miestnosti aj v rakete vládlo napäté ticho a všetci čakali, či sa človek napokon skutočne na Mesiac dostane.

Ak by ste si mysleli, že počúvanie nahrávok je ako sledovanie akčného filmu, ste na omyle. Nie každá správa sa týkala chyby v počítačoch. Napríklad, pracovníci riadiaceho centra občas čítali astronautom správy, aby nestratili prehľad o tom, čo sa na Zemi deje. V jednej z nahrávok sa napríklad ocitla správa o tom, ako dopadla súťaž v jedení ovsených vločiek. Astronaut Michael Collins, ktorý ostal v rakete, kým Armstrong a Aldrin vkročili na Mesiac, v nahrávke prehlásil, že by do súťaže rád prihlásil Aldrina, ktorý zjedol už 19 misiek ovsených vločiek.

V ďalších nahrávkach sa astronauti už na ceste domov vyjadrili, ako dobre im na ceste vesmírom poslúžil ich modul. Čím bližšie bola loď k Zemi, tým lepšiu náladu mala aj posádka. V jednej z nahrávok vtipkovali o tom, ako usporiadajú večierok a opijú sa, keď sa dostanú späť domov.

Nahrávky boli uskladnené desiatky rokov a za ten čas poriadne zapadli prachom. Texaská univerzita musela vynaložiť nemalé úsilie, aby ich oprášila a po toľkých rokoch sprístupnila svetu. Postarať sa museli o viac ako 200 kaziet s nahrávkami. Napokon sa im to však podarilo a ak by vás obsah nahrávok zaujímal, vypočuť si ich môžete na stránke archívu NASA.

Pozri aj: Môžu za to klimatické zmeny. Severnou arktickou cestou prepláva prvá kontajnerová loď v histórii

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články