Je asi veľmi málo ľudí, ktorých by nestriaslo pri pomyslení na intenzívny a nepríjemný zvuk, keď niekto škriabe nechtami po tabuli. Avšak sú ľudia, ktorí majú takéto intenzívne pocity aj vtedy, keď počujú oveľa bežnejšie zvuky.
Táto precitlivenosť sa volá mizofónia a nová štúdia, o ktorej píše Science Alert, ukazuje, že ňou trpí oveľa viac ľudí, než sa predpokladalo.
Zvuky, ktoré vás vytáčajú
Spúšťacími zvukmi sú napríklad žuvanie, sŕkanie, chrápanie či dýchanie a reakcie sa môžu pohybovať od mierneho podráždenia a hnevu až po úzkosť, ktorá ovplyvňuje každodenný život.
„Mizofónia je viac než len byť obťažovaný určitými zvukmi. Je to o pocite uväznenosti alebo bezmocnosti, keď sa nemôžete dostať preč od týchto zvukov a to vás ovplyvňuje,“ uvádza Jane Gregoryová v tlačovej správe.
Štúdie publikovanej v časopise PLOS ONE sa zúčastnilo 727 účastníkov, ktorí vyplnili dotazník o potenciálnych zvukoch spúšťajúcich mizofóniu. Vedci viedli tiež rozhovory s 26 ľuďmi, ktorí o sebe tvrdili, že mizofóniou trpia a ďalšími 29, ktorí tvrdili, že ňou netrpia.
Takmer pätina populácie
Na základe skúmaní dotazníkov určili, že mizofóniou v Spojenom kráľovstve trpí až 18,4 percenta ľudí. Mnohé z identifikovaných zvukov ľudí poburovali, najväčšie znechutnenie spôsobovalo hlasné mľaskanie.
Medzi ľuďmi s mizofóniou a bežnou populáciou boli dva kľúčové rozdiely. Ten prvý je, že síce sa bežnej populácii tieto zvuky páčiť nemuseli, no ľudia s mizofóniou na ne reagovali hnevom či panikou a cítili sa uväznení alebo bezmocní, že nemôžu zvuku uniknúť.
Druhý rozdiel bol, že týchto ľudí obťažovali aj zvuky, ktoré bežná populácia ako obťažujúce neidentifikuje. Bolo to napríklad dýchanie, či prehĺtanie.
Vedcov najviac prekvapilo, koľko ľudí s mizofóniou objavili. „Je dôležité, že 1 z 5 ľudí v Spojenom kráľovstve zažíva významné mizofonické reakcie, ale len malá časť vedela o tom, že niečo také vôbec existuje.“
Vedci tiež poznamenávajú, že výsledky môžu byť rozdielne v iných krajinách a tiež, že mizofónia je pomerne bežný stav a zaslúži si väčší výskum a tiež prípadné spôsoby hľadania liečby.
Nahlásiť chybu v článku