Nové zábery ukazujú veľkého a zvláštne vyzerajúceho morského tvora s chápadlami, ktorý sa lenivo vznáša v hlbinách Tichého oceánu. Vedci, ktorí ho nasnímali, teraz uvažujú, či nejde o nový druh.
Tím vedcov zbadal zvláštneho tvora výskumným plavidlom E/V Nautilus používaným neziskovou organizáciou Ocean Exploration Trust. Pomocou tohto plavidla sa už podarilo napríklad objaviť aj tajomnú „cestu zo žltých tehál“ na dne Tichého oceánu.
Nedávno zverejnené video opäť raz postavilo vedcov zo stoličky, keď zbadali bizarného živočícha na dne oceánu, uvádza portál Live Science.
„Som z toho úplne v šoku,“ povedal jeden z výskumníkov, keď diaľkovo ovládané plavidlo skenovalo dno oceánu. Vedci totiž spozorovali čudného tvora s chápadlami dlhými asi 40 centimetrov vychádzajúcimi z takmer dvojmetrového tela a jedným kŕmnym polypom. Telo tvora pripomína zvláštny kvet, ktorý voľne pláva v mori.
Perovník v Tichom oceáne
Pozorovanie vykonali 7. júla v hĺbke takmer tri kilometre pod hladinou v predtým nepreskúmanej oblasti blízko atolu Johnston v Tichom oceáne, približne 1 300 kilometrov od Havaja.
Vedci pôvodne predpokladali, že zbadali Solumbellulu monocephalus, čo je perovník, ktorý je súčasťou kmeňa pŕhlivcov. Ten zahŕňa medúzy, nezmary či koraly.
Jediné známe pozorovania perovníkov pochádzajú z Atlantického či Indického oceánu. Preto je celkom možné, že vedci narazili na nový druh.
„Z času na čas narazíme na niečo, čo sme nikdy nečakali, že uvidíme. A často sú to tie najsilnejšie pozorovania,“ povedal pre Live Science vedúci expedície a hlbokomorský biológ z bostonskej univerzity Steve Auscavitch.
Je zaujímavé, že iba niekoľko mesiacov pred týmto objavom vedci v Španielsku popísali dva nové druhy perovníkov. Tieto zistenia spísali v štúdii publikovanej v časopise Invertebrate Systematics.
Podľa vedcov je potrebné vykonať ďalší výskum, aby sa zistilo, či skutočne ide o prvý tichomorský druh Solumbellula monocephalus, alebo či ide o úplne nový druh.
Nahlásiť chybu v článku