Snívanie je dodnes pre vedu jedným z najzaujímavejších a stále najtajomnejších ľudských procesov. Mimoriadne zaujímavé novinky najnovšie hlási výskumný tím z Technologického inštitútu v Massachusetts (MIT). Vyvinuli systém, ktorý nielenže dokáže sny monitorovať, ale aj ovládať.
Štúdium snov a procesu snívania vstúpilo do novej modernej a vzrušujúcej éry, začína tlačovú správu o svojom novom výskume tím vedcov z MIT. Odborníci totiž dokázali skonštruovať jednoduché zariadenie a vytvoriť protokol, s pomocou ktorého boli počas experimentu schopní nielen sny zaznamenávať, ale dokonca ich usmerňovať ku konkrétnym témam. Zjednodušene povedané, vedci už vedia, ako kontrolovať a ovládať proces snívania.
„Dormio posúva výskum snov na novú úroveň. Priamo komunikuje so snívajúcim mozgom človeka a manipuluje s obsahom jeho snov,“ opisuje výsledky výskumu Robert Stickgold, riaditeľ centra pre výskum spánku a poznania v Izraeli, ktorý na štúdii spolupracoval.
Zasahujú do skorého spánku
Vedci vo svojom výskume vyvinuli špeciálnu experimentálnu metódu. Tá spočíva v použití aplikácie napojenej na senzor monitorujúci spánok a v procese opakovania určitých informácií pri nástupe spánku respondenta, ktorý sa na experimente podieľa. Opakovanie určitých informácií a podnetov krátko pred samotným spánkom pomocou vytvoreného protokolu a špeciálneho zariadenia nazvaného Dormio nakoniec dokázalo usmerniť ľudské sny k vopred určeným témam.
Vedcom sa podarilo sny kontrolovať vo fáze nazývanej hypnagógia. Ide o prvotné štádium spánku prichádzajúce krátko po stave bdenia. Hypnagógia je mnohými vlastnosťami podobná REM fáze, človek počas nej však dokáže stále vnímať zvuky, a to aj počas snívania. To vedcom poskytlo možnosť vystaviť respondentov experimentu zvukovým podnetom, ktoré dokázali usmerniť ich sny ku konkrétnym témam.
Otvorenie nových možností
Prvotné experimenty zariadenia Dormio prebehli ešte v roku 2018 na šiestich respondentoch. Nová podrobnejšia a práve vydaná štúdia už analyzuje výsledky výskumu na vzorke 50 dobrovoľníkoch. Nová metóda štúdia snov a snívania navyše nie je viazaná na laboratórne podmienky. Výskum je tak možné robiť v prirodzenom prostredí a s pomocou menších finančných nákladov.
Vedci si od svojho nového objavu sľubujú otvorenie nových možností skúmania spánku a samotného snívania. Veria, že aj vďaka zariadeniu Dormio sa im v budúcnosti podarí pochopiť ako presne sny ovplyvňujú ľudské emócie, pamäť či kreativitu. Veria tiež, že výskum môže pomôcť k technológiám, ktoré by v spoločnosti vedeli cielene riešiť problémy s nedostatkom spánku či jeho nízku kvalitu.
Nahlásiť chybu v článku