Ilustračná foto: Pixabay

Ide pravdepodobne o neznámu chorobu.

Za posledných niekoľko mesiacov zomrelo v africkom štáte Botswana najmenej 154 slonov. Pri vyšetrovaní bolo vylúčené pytliactvo aj otrava. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Miestne úrady ohlásili v priebehu dvoch mesiacov najmenej 154 kusov v delte rieky Okavango, uvádza portál IFL Science. Nájdené zvieratá boli neporušené, takže sa nepredpokladá, že by zomreli v dôsledku pytliactva na ich kly, či pre mäso. Nenašiel sa ani žiadny dôkaz, že by boli otrávené.

Sú choré a na pokraji smrti

Vylúčené boli aj konflikty s obyvateľmi, ktorí často proti slonom bojujú, lebo im ničia úrodu. Vylúčená bola tiež otrava antraxom, ktorí sa bežne vyskytuje v pôde a infikuje divoké zvieratá.

Stále čelíme slonom, ktoré umierajú v úzkom páse pri rieke Okavango. Vidíme tiež slony, ktoré sú choré alebo na pokraji smrti,uviedol správca oblasti Dikamatso Ntshebe.

Foto: Pixabay.com

Oddelenie pre ochranu divokých zvierat začalo z uhynutých slonov odstraňovať kly, aby zabránili pytliakom približovať sa k ich telám. Miestnych obyvateľov tiež varovali, aby nekonzumovali mäso z uhynutých slonov. To naznačuje, že úrady stále skúmajú možnosť, že slony uhynuli v dôsledku choroby alebo otravy.

Vzorky z tkaniva z uhynutých zvierat bolo poslané na podrobný rozbor do Juhoafrickej republiky. Výsledky však môžu trvať dlhšie kvôli pandémii koronavírusu.

Až tretina afrických slonov žije v Botswane

Botswana má najvyšší počet slonov v Afrike, viac ako 130-tisíc kusov, čo je približne tretina celkovej africkej populácie. Botswana ich využíva ako významný zdroj príjmu, najmä kvôli cestovnému ruchu. Slon je tiež symbolom ich národnej hrdosti.

ilustračné foto: Unsplash

Veľký a zvyšujúci počet slonov v Botswane má však aj negatívnu stránku. Častejšie dochádza do kontaktu s ľuďmi, čo spôsobuje škody na poľnohospodárskych plodinách, no prišlo aj k niekoľkým napadnutiam a úmrtiam ľudí.

V krajine však dochádza aj k nárastu pytliactva. Letecké prieskumy ukázali, že v priebehu 5 rokov sa zvýšilo takmer o 600 %, väčšina slonov je zabitá kvôli ich klom.

Uložiť článok

Najnovšie články