Human Media Lab/Queen's University

Každý rok sa technologickí giganti predbiehajú v tom, kto vytvorí nový, lepší a zaujímavejší model smartfónu. Po technologickej konferencii  ACM CHI 2016 v americkej Kalifornii to vyzerá...

Každý rok sa technologickí giganti predbiehajú v tom, kto vytvorí nový, lepší a zaujímavejší model smartfónu. Po technologickej konferencii  ACM CHI 2016 v americkej Kalifornii to vyzerá tak, že budúcnosť smartfónov sa bude uberať do sfér ohybnosti a trojdimenzionálnych zobrazení. I keď predstavený model je len prototyp, je možné, že o niekoľko rokov budú takéto smarfóny bežnou realitou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kanadským vedcom sa podľa ich slov podarilo vytvoriť prvý holografický smartfón s ohybným displejom, ktorý umožňuje viacerým ľuďom naraz pri pohľade naň vidieť holografické zobrazenie predmetov.

Toto zariadenie nazvali HoloFlex a na sledovanie efektu nie sú potrebné žiadne špeciálne okuliare, ani iné zobrazovacie zariadenia a netreba zvoliť presnú polohu hlavy na to, aby bol vidieť trojrozmerný efekt.

Smartfón je vybavený ohybným Full HD dotykovým displejom s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, i keď pri zobrazovaní holografického efektu je toto rozlíšenie podstatne menšie, a to len 160 x 104 pixelov.

Human Media Lab/Queen's University
Human Media Lab/Queen’s University

Ako to celé vlastne funguje? Holografický efekt obrázkov či videí sa docieli tak, že obraz je prevedený do 12 pixelov širokých okrúhlych blokov. Na hornej časti displeja je potom umiestená tenká vrstva zložená z 16 tisícov mikrošošoviek s funkciou tzv. rybieho oka, vďaka čomu sa vytvára holografický efekt.

cdn3.vox-cdn.com
cdn3.vox-cdn.com

Vďaka flexibilnému displeju je navyše možné ovládanie smartfónu aj pomocou ohýbania. To je výhodné pri grafickej práci s holografickým efektom, no ako môžete vidieť na videu nižšie, využitie takéhoto ovládania je možné aj pri hraní hier, v tomto prípade pri Angry Birds.

Asi najväčšou nevýhodou tohto zariadenia je nízke rozlíšenie holografického efektu, ktoré sa však prototypu dá prepáčiť.

Tvorcovia tejto technológie vidia budúcnosť v lepšom navrhovaní objektov a modelov, ktoré budú vďaka tejto technológii ľahko zobraziteľné a bude sa dať s nimi ľahšie a lepšie pracovať.

Ak vás tento prototyp zaujal, pozrite si video:

I keď smartfón je zatiaľ len prototyp, je možné, že ukazuje trend, ktorým sa vyberú výrobcovia smartfónov. Samozrejme bude potrebné prekonať ešte mnoho problémov pri vývoji, no už teraz je jasné, že sa máme v budúcnosti na čo tešiť.

Uložiť článok

Najnovšie články