V roku 1963 objavili v oblasti dnešného španielskeho Alicante prevažne 66 zlatých predmetov a tento nález je od tej doby považovaný za jeden z najdôležitejších príkladov doby bronzovej a zlatníctva nielen na Pyrenejskom polostrove, ale aj v Európe ako takej.
Najcennejšie predmety z mimozemského kovu
Nález dostal pomenovanie poklad z Villeny a môžete ho objavovať v meste Villena nachádzajúcom sa severozápade od Alicante. Uprostred zbierky trblietavých pokladov sa nachádzajú dva hrdzavé a na prvý pohľad nevýznamné predmety. Avšak práve tie by mohli byť najcennejšími súčasťami zbierky, uvádza portál Science Alert.
Podľa vedcov sú hrdzavý náramok a rovnako tak zhrdzavená pologuľa zdobená zlatom vyrobené z kovu, ktorý nepochádza zo Zeme, ale z meteoritu, ktorý na Zem dopadol z vesmíru, uvádzajú v štúdii.
Predmety z meteoritov
Určovať vek zbierky bolo náročné práve kvôli týmto dvom predmetom, keďže oba sú železné. Na Pyrenejskom polostrove sa doba železná začala okolo roku 850 pred Kristom, kedy bronz bol nahradený železo. A tu nastáva problém. Zlaté predmety boli datované do obdobia medzi rokmi 1500 až 1200 pred Kristom a nastával tu nesúlad.
Potom si ale vedci uvedomili, že ruda v zemskej kôre nemusí byť jediným zdrojom železa. Po svete existujú železné artefakty z dôb pred dobou železnou, dobrým príkladom je dýka faraóna Tutanchamóna vykovaná z meteoritu. Existuje ale spôsob, ako zistiť, odkiaľ železo pochádza. Železo z meteoritov má v sebe často vyššiu prímes niklu oproti tomu, ktoré pochádza zo zeme.
Vedci preto otestovali oba artefakty a napriek silnej korózii ich výsledky naznačujú, že železo má meteorický pôvod. To by vyriešilo aj dilemu datovania celej zbierky. Pre silnú vrstve hrdze je ale potrebné vykonať ďalšie merania, aby sa výsledky vedcov potvrdili.
Nahlásiť chybu v článku