Foto: REUTERS / Casa Presidencial

Príroda dokázala naprieč miliónmi rokov vytvoriť impozantné a kreatívne miesta. Tieto jamy a prepadliny sú dôkazom toho, že naša planéta stále pracuje a neustále sa formuje do čoraz jedinečnejších tvarov.

Podobne ako ľudská architektúra, aj prírodné úkazy vedia zaskočiť svojou jedinečnosťou. Je to logické, keďže kde inde by bral človek inšpiráciu pre svoje prostredie, ak nie v tom, čo už pozná. Dnes vám prinášame zoznam nádherných krasových jám známych aj ako sinkholes. V článku nájdete tie najpôsobivejšie a najrozľahlejšie jamy, ktoré pomaly smerujú k „zemskému jadru“. No ešte ich čaká dlhá cesta.

Článok pokračuje pod videom ↓

Závrty alebo krasové jamy predstavujú narušenie zemského povrchu, ktoré vznikajú počas križovania tektonických štruktúr. V niektorých prípadoch je dno takýchto dier spojené s podzemnými priestormi, na Slovensku je však tento úkaz nevídaný. V skratke ide o krásne diery rozmiestnené kdekoľvek naprieč svetom, na ktoré sa určite oplatí pozrieť.

The Deluxe Mystery Hole

QUEEN of the CARDS / Facebook

Pôvod tejto jamy je doposiaľ neznámy. Vedci aj nadšenci sa rôznymi modernými metódami a technológiami snažili prebádať jej hĺbku, avšak neúspešne. V súčasnosti je veľmi obľúbenou a vyhľadávanou turistickou atrakciou.

The Hole of Glory

Hana Clicks / Facebook

Alebo v preklade Diera Slávy. Pri prvom zhliadnutí sa táto diera javí ako tunel do absolútneho stredu Zeme, ale v skutočnosti slúži len na vypúšťanie vody. Ak toto miesto plánujete navštíviť, je odporúčané učiniť tak po daždi, kedy voda tečie rýchlejšie a vo väčšom množstve.

Sawmill Sink

Jeett Rana / Facebook

Ide o svetlo-modrú jamu na Bahamách, ktorá sa stala miestom archeologického výskumu. Ten vedcom výrazne pomohol pri pochopení toho ako vyzerala Zem pred tisíc rokmi.

The Devil’s Sinkhole

Devil’s Sinkhole State Natural Area – Texas Parks and Wildlife / Facebook

Táto jama by mohla poslúžiť ako vstup do podzemnej jaskyne, avšak tá nie je verejnosti sprístupnená, dokonca jej návšteva je prísne zakázaná. Jej okolie sa však hemží turistami a v lete je možnosť z tejto jaskyne zahliadnuť vylietať troch miliónov netopierov.

Dean’s Blue Hole

JustiFly / Facebook

Je to najhlbšia modrá lagúna na svete. Nachádza sa na Bahamách a v súčasnosti sa používa ako tréningové miesto pre potápačov.

The Harwood Hole

Lana Kowarski / Facebook

V skutočnosti hovoríme o jaskyni na Novom Zélande. Je to najhlbšia vertikálna jaskyňa na Zemi.

The Udachnaya Pipe

АЛРОСА / Facebook

Udachnaya je diamantová baňa v Rusku. Nachádza sa 20 kilometrov od severného polárneho kruhu. Kvôli tejto bani bolo vybudované samostatné mesto pre pracovníkov spoločnosti Alrosa, ktorá túto jamu vlastní.

The Heavenly Pit

Adventure Club UA / Facebook

Alebo aj Nebeská Jama, je závrt, starší než 128 tisíc rokov. Je to najhlbší závrt na svete a obľúbená lokalita pre parašutistov.

Bingham Canyon

Online Mining Exam / Facebook

Je to jedna z najväčších baní v Spojených štátoch amerických. Nachádza sa v Utahu a v roku 2013 zažila dva výrazné zosuvy pôdy, išlo o najväčší zosuv v Severnej Amerike, ktorý nebol spôsobený vulkanickou činnosťou.

2010 Guatemala City Sinkhole

REUTERS / Casa Presidencial

V roku 2010 sa v Guatemala City objavila 20 metrov široká diera. Zničila jednu z hlavných križovatiek a pochovala trojposchodovú továreň. Táto prepadlina sa objavila z viacerých dôvodov, jedným z nich bola tropická búrka Agatha, erupcia sopky Pacaya a presakovaniu kanalizácie.

Pozri aj: Vandali zničili 18 miliónov starú prírodnú pamiatku. Pozrite si, aký „zmysluplný“ mali na to dôvod

brightside.me

Uložiť článok

Najnovšie články