Foto: Pixabay

Vedcom sa podarilo vytvoriť unikátny druh ryže.

Hlad v juhovýchodných častiach Ázie trápi milióny ľudí. Tí každodenne žijú z minimálneho množstva jedla, ktoré často nestačí ani na zasýtenie najmladších členov rodiny. Vedci preto začali usilovne pracovať na upravenom druhu ryže, vďaka ktorej by sa mohlo najesť viac ako 200 miliónov ľudí. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskum prebiehal vo vývojovom centre v čínskom meste Qingdao. Tam sa pracovníkom podarilo vypestovať 6,5 až 9,3 ton ryže v slanej vode. Takéto výsledky sú lepšie ako sa predpokladalo, keďže pôvodne neočakávali číslo väčšie ako 4,5 ton ryže na hektár.

Nový druh dostal názov Yuan Mi a vypestovaný bol vo vodách Žltého mora na severovýchodnom pobreží Číny. Morskú vodu zriedili a napumpovali na ryžové polia vytvorené na pláži. Práve tento fakt je dôležitý, pretože krajina má približne milión štvorcových kilometrov nevyužitej pôdy, ktorá je pre svoju vysokú slanosť či alkalitu hospodársky nevyužiteľná.

Pixabay

Nový objav teda znamená potenciálne nasýtenie 200 miliónov ľudí, stačí využiť dostupnú slanú pôdu, kde by mohli vypestovať až 50 miliónov ton ryže. Tá má byť dokonca aj zdravá pre ľudí, keďže je bohatá na kalcium a ďalšie mikroživiny, ktoré sa v slanej vode nachádzajú. Okrem toho je ryža vďaka slanosti chránená pred škodcami, teda farmári by nemuseli používať žiadne pesticídy.

Má to však jeden háčik – cenovka za kilogram ryže sa pohybuje okolo 6,5 eur, čo je 9-krát viac ako bežná cena. Zákazníkov to však úplne neodradilo a už počas augusta sa jej predalo až 6 ton.

Pozri aj: Čo jedávajú každý deň na obed deti v školách v rôznych kútoch sveta? Aj takto vyzerajú bežné obedy v Česku či na Slovensku

indy100.com
Uložiť článok

Najnovšie články