Ľudia, niektorí viac, iní zas menej, odjakživa veria rôznym poverám a mýtom. Veria, že niektoré prírodné či iné úkazy predpovedajú katastrofu, alebo zmenu počasia. Medzi spomínané úkazy patrí aj ryba, o ktorej je tento článok. Na pobrežie Kanárskych ostrovov totiž vyplavilo rybu, ktorú označujú za „rybu súdneho dňa“, resp. „Nostradama z hlbín“. V minulosti už mala oznámiť napríklad jadrovú haváriu vo Fukušime.
Ide o rybu Regalecus glesne, ktorú v angličtine nazývajú „giant oarfish“, presný slovenský preklad nemá, no nazvať ju možno aj českým výrazom „hlístoun“. Na jej posledný výskyt upozornil portál indy100. Ryba sa objavila ešte 10. februára na pláži Playa Quemada na Kanárskych ostrovoch.
Desivá ryba
Desivá a podlhovastá ryba dorastá až do šiestich metrov a má veľké červené oči. Len málokedy ju je možné vidieť, žije totiž hlboko pod hladinou. Video z miesta vyplavenia sa stalo okamžite virálnym a pozreli si ho už milióny ľudí.
Aby toho nebolo málo, spomínanú rybu objavili aj deň predtým, na mexickej pláži Baja California Sur beach. Ľudia na týchto miestach sa teraz obávajú prírodnej či inej katastrofy. Vedci sa však na problematiku pozreli aj z odborného hľadiska a za pohybom tejto ryby na netypických miestach môže podľa nich byť podmorská seizmická aktivita.
Kijoši Wadacumi, z organizácie e-PISCO, venujúcej sa zemetraseniam, sa domnieva, že „hlbokomorské ryby žijúce v blízkosti morského dna sú citlivejšie na pohyby aktívnych zlomov, ako ryby v blízkosti morskej hladiny“. Práve spomínaná aktivita ich môže vyháňať bližšie k hladine.
Nahlásiť chybu v článku