Vulkanológovia sa vo svojej práci zaoberajú rôznymi svetovými sopkami a ich činnosťou. Sopečné erupcie sú v histórii známe najmä vďaka tomu, že so sebou brali množstvo ľudských životov či miest. Vedia však aj tvoriť, čo je prípad ostrova Hunga Tonga v južnom Pacifiku. Výnimočný sopečný „produkt“ si však príroda vzala späť.
Ako uvádza portál Science Alert, jedinečný ostrov zanikol následkom vulkanickej erupcie po siedmich rokoch svojej existencie. Za jeho vznikom v roku 2015 paradoxne tiež stála sopečná činnosť, ktorá vytvorila neočakávane výnimočnú príležitosť pre vedcov. Sedem rokov existencie odhalilo niečo, s čím sa výskumníci zatiaľ nemali možnosť stretnúť.
Neočakávaná komunita mikroorganizmov
Podľa štúdie uverejnenej na mBio vedci očakávali na novovzniknutom ostrove mikroogranizmy, ktoré sú typické napríklad pri ústupe ľadovca, resp. takzvané ranno-kolonizátorske druhy. Prekvapujúco ich však čakalo niečo celkom iné – mikróby, ktoré metabolizujú síru a atmosférické plyny. Tento druh mikróbov je typický pre iné biotopy, ako sú napríklad horúce pramene, či podmorské geotermálne komíny nazývané aj „čierny dymič“.
Ekosystémy sa po ostrove šírili pomerne rýchlo a ich pôvod najprv výskumníci pripisovali oceánskej vode a vtáčiemu trusu. Tieto teórie sa však ukázali ako nepravdepodobné a vedci pripísali pôvod mikroorganizmov hlbokému morskému dnu, v ktorom prebieha rôzna geotermálna a vulkanická činnosť. Tie sú sprevádzané veľkým množstvom síry, čo by vysvetľovalo výskyt tohto druhu mikróbov na ostrove. Ďalší výskumný postup zahatala príroda, keď si po siedmich rokoch v januári 2022 vzala erupciou ostrov späť.
Zásadné informácie a zistenia výskumníci získali až po zániku ostrova. Ako uviedli vedci, Hunga Tonga im poskytla jedinečnú príležitosť, ktorá sa tak skoro nemusí opakovať. Ešte nikto nemal možnosť skúmať mikroorganizmy v tak skorom štádiu a na takomto type ostrova. Okrem toho, ostrov v južnom Pacifiku bol za posledných 150 rokov len tretí, ktorému sa podarilo po vzniku „prežiť“ viac ako rok.
Nahlásiť chybu v článku