Tim Berners-Lee. Foto: TASR/AP

Počítačový vedec a vynálezca internetu Tim Berners-Lee vydal ambicióznu knihu pravidiel pre online svet.

Vynálezca webu vyzýva vlády a firmy, aby internet chránili pred zneužívaním a zabezpečili, aby bol prínosom pre ľudstvo. Preto Tim Berners-Lee začal globálny akčný plán na záchranu webu pred politickou manipuláciou, fake news, narušovaním súkromia a inými zhubnými silami, ktoré poškodzujú internet.

Článok pokračuje pod videom ↓

Počítačový vedec a vynálezca internetu Tim Berners-Lee vydal ambicióznu knihu pravidiel pre online svet – návrh práv a povinností na internete, informovala v pondelok agentúra AP.

Jej cieľom je pôsobiť proti šíreniu nedemokratických neduhov, akými sú dezinformácie, masové sledovanie používateľov a cenzúra.

Charta, ktorú Berners-Lee v pondelok zverejnil pod názvom „webová dohoda“, je výsledkom roku práce jeho nadácie World Wide Web Foundation. Tá si kladie za cieľ zaviazať vlády a spoločnosti k prísľubu, že poznatky a informácie budú i naďalej voľne dostupné online – čo je digitálna politika odzrkadľujúca nosnú víziu dnes už 30-ročného internetu.

Foto: Pixabay.com

Dohoda je však právne nezáväzná. Partnermi tejto iniciatívy sú napríklad spoločnosti Google a Facebook, ktorých biznis modely zberu dát a algoritmy zameriavajúce sa na senzácie sú často kritizované ako prvky zhoršujúce kvalitu internetového prostredia.

Myslím si, že strach ľudí zo zlých vecí, ktoré sa odohrávajú na internete, sa stáva oprávnene väčší,uviedol pre Guardian Berners-Lee. Na webovej dohode pracovalo viac ako 80 organizácií a uvádza deväť základných zásad ochrany webu – tri pre vlády, tri pre spoločnosti a tri pre samotných užívateľov. Dokument podporuje viac ako 150 organizácií, okrem spomínaného Google a Facebooku je to tiež Microsoft. Zatiaľ sa k dohode nepripojili Twitter či Amazon. 

Ilustračná foto: Pixabay

Pripojenie sa k dohode však obnáša, že spoločnosti musia preukázať, že uplatňujú zásady a pracujú na vyriešení problémov internetu. Zásady zmluvy tiež vyžadujú spoluprácu vlád. Od tých sa žiada, aby každý, kto sa pripojí na web, mal zabezpečené súkromie. Ľudia by mali mať prístup ku všetkým osobným údajom, ktoré sa ich týkajú a mali by mať právo namietať s ich spracovaním.

„Sily, ktoré smerujú internet zlým smerom boli vždy veľmi silné,“ povedal Berners-Lee. „Či už ste spoločnosť alebo vláda, ovládanie webu je spôsob, ako dosiahnuť obrovské zisky alebo spôsob, ako zaistiť, aby ste zostali pri moci,“ dodal.

Dohoda o webe si kladie za úlohu toto zmeniť.

Uložiť článok

Najnovšie články