Ako prvú metódu môžete vyskúšať klasickú prevarenú ryžu. Aby sa vám ale zvýšilo ryžovej vody dostatok na to, aby ste ju mohli využiť nielen na konzumáciu, budete musieť použiť až trikrát toľko vody ako zvyčajne.
Akonáhle budete mať ryžu uvarenú, môžete ju klasicky scediť. Voda, ktorá vám zostane, bude mliečnej bielej farby. Neodporúča sa ju používať takúto silnú, je vhodnejšie ju trocha zrideiť. Stačí niekoľko lyžíc ryžovej vody do šálky čistej vody, takže voda už nebude taká mliečna.
Čo s tou vodou? Umyte si ňou tvár, vlasy. Zvyšok koncentrátu môžete uchovávať v chladničke v uzavretej nádobe približne týždeň.
Druhá metóda je o čosi jednoduchšia, rýchlejšia. Ryžu v tomto prípade nebude nutné variť. Do dvoch šálok vody nasypete približne pol hrnčeka ryže a necháte „lúhovať“ 15 minút. Takúto vodu neskladujte, rovno ju použite všetku rovnako, ako z predchádzajúcej metódy.
Treťou metódou, je kvasená ryžová voda. Táto metóda síce vyžaduje trochu viac času, ale je pre vlasy najideálnejšia, pretože počas kvasenia dochádza ku zmene pH. Po kvasení je prirodzenejšie pre samotné vlasy.
Ako si pripraviť kvasenú ryžovú vodu? Najskôr si pripravíte ryžovú vodu bez varenia podľa predchádzajúceho návodu. Vodu, ktorá vám zostane, necháte pri izbovej teplote v pohári „odpočinúť“ deň či dva. Akonáhle budete cítiť jemný zápach z vody, povaríte ju trocha, a tým zastavíte proces kvasenia. Akonáhle voda vychladne, môžete ju smelo použiť na vlasy či pleť. Nezabudnite vodu ale takisto zriediť, v takejto forme je veľmi silná. Najlepšie pri jednom použití zrideiť 1-2 šálkami vody. Takouto vodou si môže oplachovať ako tvár, tak aj vlasy každý deň pred spaním.
Nahlásiť chybu v článku