Počas stredy (29. 4.) pribudlo na Slovensku päť prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo tak Slovensko eviduje 1396 prípadov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na sociálnej sieti.
Doposiaľ v krajine uskutočnili 85.922 testov, počas stredy sa ich spravilo 4584. Celkovo sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo 524 ľudí, z toho za stredu zaznamenali 40 takýchto prípadov.
Hospitalizovaných je 181 osôb, z toho v 56 prípadoch ide o ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je osem pacientov a na pľúcnej ventilácii nie je žiaden pacient.
Ochoreniu COVID-19 podľahli v stredu ďalší dvaja pacienti. Celkovo tak Slovensko eviduje 23 úmrtí zapríčinených novým koronavírusom.
„Pitvou sa včera počas dňa zistilo, že pani z DSS Pezinok, reportovaná včera, žiaľ, skonala následkom inej náhlej príčiny. Predtým bola hospitalizovaná v súvislosti s koronavírusom, no v pondelok po prepustení z nemocnice bola vyliečená a tým pádom nie pozitívna,“ informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.
Dodala, že jedno úmrtie preto vo štvrtok ráno odpočítali a z toho dôvodu je v konečnom čísle oproti stredajšiemu pripočítané plus jeden.
Odborníci varujú, že niektoré obmedzenia budú musieť platiť až do vytvorenia vakcíny
Štyri popredné nemecké výskumné organizácie uviedli, že niektoré nariadenia súvisiace s koronavírusom budú musieť zostať v platnosti, až do vytvorenia vakcíny alebo kolektívnej imunity.
V spoločnom vyhlásení sa zhodli, že ich matematické modely nezávisle od seba ukázali, že reprodukčné číslo je od marca menšie ako 1. Znamená to, že každá infikovaná osoba nakazila za uplynulý mesiac menej ako jedného človeka.
Fraunhofer-Gesellschaft, Helmholtz-Gemeinschaft, Leibniz-Gemeinschaft a Max-Planck-Gesellschaft objasnili, že pokles v počte nakazených v Nemecku nastal vďaka obmedzeniam a zmenám v správaní obyvateľstva. Varovali však, že „situácia nie je stabilná a dokonca aj malé zvýšenie reprodukčného čísla by nás priviedlo do fázy exponenciálneho nárastu“.
Dodali, že na dosiahnutie kolektívnej imunity je potrebných niekoľko rokov a niektoré obmedzenia budú musieť zostať v platnosti. Experti tvrdia, že vakcína nebude dostupná skôr ako na budúci rok. Všetky štyri inštitúcie upozornili, že ľudia by mali dodržiavať hygienické nariadenia, úrady by mali viac testovať a monitorovať a pridať niektoré obmedzenia kontaktov.
Nahlásiť chybu v článku