Zosilnievajúce otrasy indikujú, že magma vo vnútri tejto sopečnej hory sa blíži k povrchu zeme, uviedol hovorca národného strediska pre mimoriadne situácie.
Takmer 60.000 ľudí žijúcich v okolí sopky už v dôsledku vniknutej situácie muselo opustiť svoje domovy. Indonézska vláda v piatok vyhlásila pre danú oblasť najvyšší stupeň ohrozenia. Ako dočasné útočisko im slúžia vládne budovy, športové haly a stany, ako aj obydlia ich príbuzných. Napriek bezprostrednej hrozbe však tisícky z nich stále odmietajú opustiť svoje domovy zo strachu pred rabovaním.
Sopka Agung s výškou vyše 3000 metrov naposledy vybuchovala v rokoch 1963-64, pričom pripravila o život približne 1200 ľudí. Agung je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali obrovský nárast seizmickej aktivity, ako otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.
Bali's Mount Agung could erupt at any minute https://t.co/reTr13Vhq7 pic.twitter.com/k3RjsFkmac
— Travel + Leisure (@TravelLeisure) September 30, 2017
Vulkanológovia predpokladajú, že výbuch by mohol vplývať aj na celosvetovú klímu. Teresa Ubideová z Queenslandskej univerzity uvádza, že erupcia by mohla znížiť celosvetovú teplotu o niekoľko desatín stupňa. Vychádza z historických pozorovaní, kedy výbuch rovnakej sopky v roku 1963 znížil globálnu teplotu až o 0,4 stupňa Celzia. Pri tomto výbuchu sopka usmrtila až 1100 ľudí a bola aktívna približne 1 rok.
TASR, abc.net.au
Nahlásiť chybu v článku