Foto: TASR/Pixabay(ilustračné)

Sopka Agung na indonézskom ostrove Bali je bezprostredne pred výbuchom. Vulkán prejavuje príznaky blížiacej sa erupcie už niekoľko týždňov, informovala agentúra DPA.

Zosilnievajúce otrasy indikujú, že magma vo vnútri tejto sopečnej hory sa blíži k povrchu zeme, uviedol hovorca národného strediska pre mimoriadne situácie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Takmer 60.000 ľudí žijúcich v okolí sopky už v dôsledku vniknutej situácie muselo opustiť svoje domovy. Indonézska vláda v piatok vyhlásila pre danú oblasť najvyšší stupeň ohrozenia. Ako dočasné útočisko im slúžia vládne budovy, športové haly a stany, ako aj obydlia ich príbuzných. Napriek bezprostrednej hrozbe však tisícky z nich stále odmietajú opustiť svoje domovy zo strachu pred rabovaním.

Sopka Agung s výškou vyše 3000 metrov naposledy vybuchovala v rokoch 1963-64, pričom pripravila o život približne 1200 ľudí. Agung je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali obrovský nárast seizmickej aktivity, ako otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu.

Vulkanológovia predpokladajú, že výbuch by mohol vplývať aj na celosvetovú klímu. Teresa Ubideová z Queenslandskej univerzity  uvádza, že erupcia by mohla znížiť celosvetovú teplotu o niekoľko desatín stupňa. Vychádza z historických pozorovaní, kedy výbuch rovnakej sopky  v roku 1963 znížil globálnu teplotu až o 0,4 stupňa Celzia. Pri tomto výbuchu sopka usmrtila až 1100 ľudí a bola aktívna približne 1 rok.

Pozri aj: Dieťa spadlo do sopky a rodičia v snahe zachrániť ho, tam spadli tiež. Všetko pred očami ich druhého syna

TASR, abc.net.au
Uložiť článok

Najnovšie články