19. apríla si Američania pripomínajú jeden z najčiernejších dní ich novodobej histórie. V roku 1995 sa v Oklahoma City udial do tej doby najväčši teroristický útok, ktorý si vyžiadal desiatky obetí. Približne tretina vládnej budovy bola totálne zničená a medzi obeťami bolo aj niekoľko detí.
V článku sa dozviete:
- čo bol terorizmus v Oklahoma City;
- aké následky mala obrovská explózia;
- ako vypátrali páchateľov;
- čo bolo motívom ohavného činu.
Hrozivá explózia zničila tretinu budovy
19. apríl 1995 sa začal v oklahomskej budove Alfreda P. Murraha úplne bežne. Budova pokrývala činnosť niekoľkých vládnych inštituúcií, vrátane DEA (protidrogový úrad), Správy sociálneho zabezpečenia, či samotnej tajnej služby a zamestnávať mala okolo 550 ľudí. Mnoho z nich však netušilo, že do práce idú posledný raz. Krátko po 9. hodine ráno vybuchla v prenajatom kamióne spoločnosti Ryder obrovská bomba.
Očití svedkovia opísali, že oblasť sa podobala vojnovej zóne. Ako uvádza Oklahoma Historical Society, explózia zabila 168 ľudí, medzi ktorými boli aj deti. Dôvodom mal byť fakt, že vo vládnej budove bola prevádzkovaná škôlka pre deti zamestnancov. Výbuch tiež zničil desiatky áut a poškodil viac ako 300 ďalších budov. Približne tretina vládnej budovy bola totálne zničená, no následky boli oveľa ďalekosiahlejšie, ako sa na prvý pohľad zdalo.
Okrem mŕtvych ľudí a materiálnych škôd bolo ďalších 600 oklahomských obyvateľov zranených, približne tri desiatky detí prišli pri útoku o oboch rodičov a v americkej spoločnosti zavládol nevídaný strach. Veľká medializácia spôsobila, že mnoho ľudí po celom svete bolo emocionálne spojených s obeťami a ukázala sa tiež veľká spolupatričnosť oklahomskej spoločnosti. Mnoho ľudí sa všemožne snažilo pomôcť obetiam, ale tiež záchranným zložkám pri odstraňovaní škôd.
Neboli to islamskí teroristi
Ako vo svojom oficiálnom dokumente uvádza stránka FBI, výbuch v Oklahome bol najhorším aktom domáceho terorizmu v histórii USA. Dva roky pred udalosťami v Oklahome sa obeťou podobného útoku stalo World Trade Center v New Yorku, v garážach ktorého nastražili výbušninu moslimskí teroristi. Väčšina americkej spoločnosti na základe toho predpokladala, že aj tento útok mali na svedomí extrémisti z Blízkeho východu, no opak bol pravdou.
FBI začala prakticky okamžite s vyšetrovaním, no prácu im prvé dni výrazne sťažovala masívna protimoslimská hystéria, ktorá sa rozšírila skrz na skrz celými Spojenými štátmi. Už prvé dôkazy, ktoré z trosiek agenti doslova vyhrabali, však ukazovali niekde úplne inde. Už 20. apríla sa FBI podarilo spätne vystopovať zadnú nápravu nákladného vozidla, z ktorej bola výbušnina odpálená.
Stopy viedli do karosárne v Kansase, kde agenti pomocou výpovedí zamestnancov zostavili kresbu podozrivej osoby. Následne začali pátrať po celom meste, až napokon narazili na jeden z miestnych hotelov. Tam dostala záhadná tvár podozrivého aj meno – Timothy McVeigh.
Nahlásiť chybu v článku