Nie je žiadnym tajomstvom, že režisér Christopher Nolan, ktorý stojí za takými peckami ako Memento, Počiatok, Interstellar či TENET, sa rád vyhýba použitiu CGI efektov, keď je to možné. K svojmu novému filmovému projektu sa preto rozhodol pre rekonštrukciu známeho jadrového testu, uvádza UNILAD s odvolaním na jeho rozhovor pre Total Film.
Christopher Nolan, ktorý sa preslávil vďaka filmom, ktoré dokážu divákom poriadne zamotať hlavy, pracuje na novinke s názvom Oppenheimer, ktorá sa sústredí na otca atómovej bomby — Roberta Oppenheimera.
Bola to výzva
Oppenheimer šéfoval supertajnému projektu Manhattan, ktorého cieľom bolo vyrobiť atómové bomby, ktoré by ukončili 2. svetovú vojnu. To sa aj podarilo a prvú atómovú bombu otestovali 16. júla 1945 v púšti v Novom Mexiku. Táto akcia dostala pomenovanie Test Trinity a presne ten sa pokúsil Nolan zrekonštruovať.
„Myslím si, že rekonštrukcia testu Trinity bez použitia počítačovej grafiky bola obrovskou výzvou. Môj poradca pre vizuálne efekty, Andrew Jackson, sa zaoberal tým, aby sme mohli mnohé vizuálne prvky filmu zrealizovať prakticky. A to až po test Trinity,“ opísal režisér pre Total Film.
Test Trinity v číslach
Test Trinity bol vyvrcholením amerického výskumného projektu Manhattan, ktorého cieľom bolo skonštruovať ničivú zbraň v podobe atómovej bomby. Zbraň s takými dôsledkami, že už len fakt o jej existencii v arzenáli krajiny znamenal bezprecedentnú hrozbu pre jej nepriateľov. Nemecko sa nad vývojom takejto zbrane zamýšľalo už pred vojnou, keď sa informácia dostala aj vďaka Albertovi Einsteinovi do USA, začalo sa s výskumom aj v zámorí.
Dňom D sa stal 16. júl. V skorých ranných hodinách Američania presne o 5:29:21 odpálili prvú nukleárnu bombu v histórii. Explózia bola ekvivalentná 20 kiloton TNT, záblesk bol porovnateľný so svietivosťou viac než tisícky Sĺnk. Výbuch zanechal kráter s priemerom viac ako 9 metrov a hĺbkou 1,5 metra. Na mieste explózie sa teplota vyšplhala na 4000 °C, v okruhu niekoľkých stoviek metrov sa púštny piesok roztavil na hmotu, ktorú neskôr nazvali trinitit.
Trvalo 16 sekúnd, kým pozorovatelia vzdialení 40 km pocítili teplo, ktoré neskôr opísali podobné tomu z rozohriatej rúry. Tlakovú vlnu bolo možné cítiť v okruhu 160 km, ikonický jadrový hríb vystúpil do výšky 12 kilometrov. Test Trinity sledovalo na vlastné oči 425 ľudí.
Čo o snímke vieme?
Film, ako uvádza portál UNILAD, je založený na jeho autobiografii s názvom American Prometheus. J. Rober Oppenheimer je jednou z ikonických postáv 20. storočia, brilantný fyzik, ktorý viedol úsilie o zostrojenie atómovej bomby pre svoju krajinu vo vojne, a ktorý bol neskôr konfrontovaný s morálnymi následkami vedeckého pokroku.
Podľa Variety má film rozpočet 100 miliónov dolárov, pričom slávni herci boli ochotní prijať nižšiu odmenu len za možnosť pracovať s Nolanom. Herci, ktorí by za iný film inkasovali 10 či až 20 miliónov dolárov, si za snímku Oppenheimer odnesú každý 4 milióny.
Premiéra novinky z dielne Christophera Nolana je naplánovaná na koniec júla budúceho roka.
Nahlásiť chybu v článku