Nedávna erupcia podmorskej sopky pri ostrovnom štáte Tonga bola niekoľko stoviek ráz silnejšia než sila výbuchu atómovej bomby zhodenej na japonské mesto Hirošima v roku 1945. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), na ktorý sa v utorok odvolala tlačová agentúra DPA. Navyše, našu atmosféru rozozvučal ako zvon.
500 hirošimských bômb
„Myslíme si, že množstvo energie uvoľnenej výbuchom sa rovná približne 4–18 megatonám TNT,“ uviedol vo vyhlásení vedec NASA Jim Garvin. Uvedené množstvo vychádza napríklad z toho, koľko zo sopky ubudlo a do akej výšky vystrelilo sopečný mrak, dodal Garvin. Portál IFLScience píše, že výbuch mal ekvivalentnú silu až 500 hirošimských bômb.
Podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai iba 65 kilometrov severne od tongského hlavného mesta Nuku’alofa explodovala pred desiatimi dňami a do vzduchu, do výšky 40 kilometrov, vymrštila gigantický mrak popola a plynov.
Popol padajúci zo sopky a následné vlny cunami, niekde vysoké až 15 metrov, postihli odhadom 84 percent z približne 105 000 obyvateľov všetkých ostrovov štátu Tonga. Cunami zasiahli dokonca aj Aljašku a Kaliforniu.
Atmosféra sa rozozvučala
Zo satelitných záberov, ktoré Zem sledovali pomocou infračervených senzorov, je vidieť vlnu spôsobenú výbuchom, pripomínajúcu hodenie kameňa do jazera. Vlna sa šírila okolo celej Zeme až 35 hodín.
Meteorológ Kevin Hamilton, ktorý študuje oscilácie globálnej atmosféry takmer štyri desaťročia uviedol, že vlna z erupcie Tongy bola veľkolepým príkladom fenoménu globálneho šírenia atmosférických vĺn, ktorý bol pozorovaný po iných výbuchoch v histórii vrátane jadrových testov.
Erupcia Hunga Tonga bola taká silná, že atmosféra zvonila ako zvon, hoci s frekvenciou príliš nízkou na to, aby ju bolo možné počuť. Je to fenomén, o ktorom sa prvýkrát teoretizovalo už pred 200 rokmi a takéto správanie predpovedal veľký francúzsky matematik, fyzik a astronóm Pierre Simone de Laplace. Jeho teórie boli pritom potvrdené iba nedávno.
Nahlásiť chybu v článku