Výbor pre zdravotníctvo dnes v parlamente neotvorili, a to napriek tomu, že sa mal venovať výpovediam lekárov. Z koaličných poslancov sa dostavil len predseda Vladimír Baláž (Smer-SD).
Na rokovanie prišiel aj predseda lekárskych odborárov, minister zdravotníctva Kamil Šaško, niekoľko predstaviteľov zdravotníckych asociácií, zástupcovia ambulantného sektora alebo dekan Lekárskej fakulty UK.
Baláž z výboru odišiel, a to napriek tomu, že opozícia chcela preberať výpovede. Poslancov pozval do kancelárie, kde nebudú mať prístup novinári. „Keď sú tu kamery, nikto nebude hľadať riešenie,“ uviedol podľa Denníka N. O rokovaní za „zatvorenými dverami“ hovorí aj Šaško.
Situácia je vážna
Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Sú ochotní ich stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky.
Trvajú najmä na plnení bodov memoranda, ktoré s lekárskymi odborármi v roku 2022 podpísal vtedajší vládny kabinet. Zároveň žiadali, aby sa vláda uzniesla, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Vládny kabinet v stredu schválil viaceré návrhy, ktoré majú reagovať na požiadavky odborárov. Odmietla transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, schválila zriadenie komisie pre dohľad nad plnením memoranda a odobrila tiež zmeny v špecializačnom štúdiu zdravotníkov.
Lekárske odborové združenie odmietnutie transformácie nemocníc ocenilo. Ostatné návrhy si chce naštudovať.
Dosah na ekonomiku
V prípade hromadných výpovedí lekárov a zníženia dostupnosti lekárskej starostlivosti bude mať situácia vážny dosah na slovenské hospodárstvo. Upozornila na to Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, obávajúca sa nárastu chorobnosti a výpadku pracovníkov i zvýšených nákladov pre zamestnávateľov.
Svoje obavy tlmočila AZZZ v otvorenom liste Lekárskemu odborovému združeniu (LOZ), v ktorom tiež žiadajú, aby lekárski odborári zvážili dlhodobé dôsledky svojich krokov.
AZZZ v liste zdôraznila, že rešpektuje právo zamestnancov, vrátane zdravotníckych pracovníkov, na vyjadrenie svojich nárokov a obáv a uznáva nevyhnutnosť zlepšovať podmienky v slovenských nemocniciach. Popisuje však možné dôsledky hromadných výpovedí.
„V takom prípade sa nedostane veľké množstvo zamestnancov ku zdravotnej starostlivosti, čo môže viesť k zvýšenej chorobnosti alebo zhoršeniu už existujúcich zdravotných problémov. To spôsobí dodatočné náklady nielen na PN-ky, ale zvýšia sa náklady aj na zamestnanie náhradníkov. Takáto situácia môže viesť k spomaleniu celého hospodárstva,“ upozornil generálny sekretár AZZZ Oto Nevický.
„Hromadné výpovede lekárov tak predstavujú vážnu hrozbu, ktorá má negatívny dosah nielen na zamestnancov, ale aj chod firiem a celú národnú ekonomiku a hospodárstvo,“ dodal.
Nahlásiť chybu v článku