Neodmysliteľnou súčasťou návštevy prírody sú aj zvuky vtákov. Kým mnohé z nich sú jasne rozoznateľné, iné dokážu rozlíšiť iba skutoční odborníci. No a potom je tu skupina vtákov, ktoré dokážu tak napodobňovať cudzie zvuky, že dokážu zmiasť úplne každého.
Jedným z takých vtákov je aj lýrochvost nádherný (Menura novaehollandiae), ktorý dokáže zvuky okolia napodobňovať až s desivou presnosťou, uvádza portál Science Alert. Aj slávny televízny prírodovedec David Attenborough tvrdí, že jeho spev je najprepracovanejší, najkomplexnejší a najkrajší zo všetkých vtákov.
Plač dieťaťa
Aj keď hodnotenie „najkrajší“ asi nemusí byť vždy pravdou. Dobrým príkladom je aj video lýrochvosta z austrálskej zoo v Sydney. Sedemročný vták menom Echo, sa tam dokonale naučil napodobniť plač ľudského dieťaťa.
Bet you weren’t expecting this wake-up call! You’re not hearing things, our resident lyrebird Echo has the AMAZING ability to replicate a variety of calls – including a baby’s cry!
📽️ via keeper Sam #forthewild #tarongatv #animalantics pic.twitter.com/RyU4XpABos
— Taronga Zoo (@tarongazoo) August 30, 2021
Zoo je momentálne zatvorená kvôli pandémii, ale to Echovi nezabránilo, aby svoje spevácke schopnosti mohol zdokonaľovať. Podľa The Guardian začal Echo prvýkrát vydávať detský plač asi pred rokom.
Počas pandémie sa ale Echo naučil ďalšie nové zvuky. Najnovšie už napodobňuje zvuk vŕtačky a tiež požiarny hlásič, ktorého hlásenie tiež zakončí výzvou „okamžitá evakuácia“.
Jednoduchý orgán, zložité zvuky
Zaujímavosťou je, že lýrochvostov syrinx – spevavý orgán vtákov – je prekvapivo jednoduchý s porovnaní s inými vtákmi. Skladá sa iba z troch párov svalov namiesto štyroch. Nie je tiež jasné, prečo lýrochvosty napodobňujú zvuky, ktoré počujú. Aj samce aj samičky pritom spievajú celoročne, aj keď samce v období párenia ešte viac, čo môže súvisieť s dvorením.
Samice však častejšie napodobňujú predátorské zvuky, čo zase naznačuje tiež obranný mechanizmus. Lýrochvosty dokážu tiež napodobňovať antropogénne zvuky.
Rovnako ako ostatné spevavé vtáky, aj tieto sa učia vokalizácii. Konkrétne variácie piesní sa prenášajú nielen z rodičov na potomkov ako genetická dedičná vlastnosť, ale aj zo súrodencov a nepríbuzných jedincov z viacerých generácií. Na tomto repertoáre sa nemení nič po celé desaťročia.
Nahlásiť chybu v článku