Nová štúdia dokazuje, že kone, ktoré sme považovali za predkov súčasných zdomácnených nepárnokopytníkov, majú v skutočnosti celkom iný genetický kód. Najstaršia populácia domestikovaných koní, o ktorých sme vedeli, boli tie, ktoré patrili kultúre ľudu Botai. Tá v minulosti obývala step v strednej Ázii, ktorá je dnes známa ako severný Kazachstan. Ich pôvod sa datuje na 5 500 rokov pred Kristom.
Pravda je však taká, že tieto kone nie sú predkami dnešných koní. Nová analýza DNA odhalila, že súčasné aj staroveké kone, mali s touto populáciou len trojpercentnú zhodu. Naopak, čo vedci nečakali, bolo zistenie, že kone patriace ľudu Botai, sú predkami posledných divokých koní, ktoré poznáme. Tento druh žije v Mongolsku a nazýva sa Kôň Przewalskeho.
Mienka o tom, že tento druh je posledným žijúcim divokým koňom sa však vyvrátila, keďže ich pôvod sa dá nájsť u koní, ktoré boli domestikované už veľmi dávno. Znamená to, že na Zemi už žiadne divoké kone nežijú. Aj Kôň Przewalskeho je teda domestikovaný kôň, ktorý ušiel zo zajatia ľudu Botai. Ten choval kone, ktoré mali čiernobiele sfarbenie s leopardím vzorom. Tento zjav sa však z genetického kódu vytlačil a podobné kone už nenájdeme. Spoločne so sfarbením odišla týmto zvieratám aj neschopnosť videnia v tme.
"Last Wild Horses" not actually wild, genetic analysis finds https://t.co/K5oi4HdJq9
— Ludovic Orlando (@LudovicLorlando) February 22, 2018
Čo sa teda týka domestikovaných koní, ich počiatok a celosvetové využitie siaha do roku 3000 pred naším letopočtom. Keďže však vedci nemajú úplný prístup k ich DNA, nedokážu toto číslo určiť presne a dokonca ani to, ako vyzeral pôvodný predok dnešného koňa. Nový objav však potvrdzuje, že na svete už divoké kone nenájdeme, keďže každý druh bol domestikovaný. Kôň Przewlaskeho je teda len zdivočelým koňom, ktorého kedysi osedlal dávno vyhynutý kmeň.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku