Nerozumieme udalostiam, dej skáče z postavy na postavu, priebeh je zvláštny a o rozuzlení ani nehovoriac. Sú tu však aj také, ktoré tiež plnia účel nemého úžasu, no ich dej absolútne priamočiary. Dnes si posvietime na desiatku filmov, ktoré sa odohrávajú v reálnom čase.
Keď sa hlavná postava nadýchne, vy vydýchnete. Táto myšlienka zaujala niekoľkých filmárov a zopár z nich svoje projekty dotiahlo k pozerateľnosti. Ešte menej z nich k dokonalosti. Poďme sa pozrieť na tie najlepšie.
Rope
Film Rope je veľmi zvláštnym dielom. Jeho osobitosť potvrdzuje už len, že autorom je legendárny Alfred Hitchcock. Ďalšou kuriozitou je, že ide o skutočne inovatívny prístup k tomuto filmu ako k remeslu, no tento titul vznikol už v roku 1948. Hitchcock je vzorom a idolom mnohých režisérom nie len pre Psycho, ale aj pre množstvo ďalších filmov, v ktorých dokazuje, že každý nápad sa dá spraviť nanovo a úplne inak ako váš predchodca. Film sleduje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí uškrtia svojho spolužiaka a jeho telo ukryjú do bytu, kam pozvú jeho priateľov a rodinu, aby dokázali dokonalosť svojho zločinu.
Lola rennt
Perfektný, napätý nemecký thriller režiséra Toma Twykera je dôkazom toho, že aj nemožné je niekedy možné. Ako v prípade kinematografie, tak aj v prípade zápletky. Lola obdrží telefonát od svojho priateľa, ktorý ju informuje, že v metre stratil ohromné množstvo peňazí, ktoré patria nesprávnemu človeku. Ak sa jej ich nepodarí do dvadsiatich minút získať, bude nútený vykradnúť banku. Na základe drobných udalostí, ktoré sa Lole udejú, môže celá situácia dopadnúť tromi rôznymi spôsobmi.
Dog Day Afternoon
Dog Day Afternoon je významným dielom režiséra Sidneyho Lumeta, ktorý pri nakrúcaní tohto filmu nebol žiadnym nováčikom v žánri reálneho času. Hlavnú úlohu Sonnyho, ktorý vykradol banku, aby zaplatil operáciu svojmu priateľovi, túžiacemu po zmene pohlavia, si zahral geniálny Al Pacino. Ten svoju postavu zvládol bravúrne. Hovoriac o tomto titule nemusíme šetriť superlatívmi, keďže ide o jedno z najintenzívnejších diel filmovej histórie. Sonnyho lúpež v Brooklyne, ktorá sa skutočne odohrala totiž neprebieha úplne podľa plánu.
12 Angry Men
Ďalším filmom legendárneho Sidneyho Lumeta je 12 rozhnevaných mužov. Tento titul vznikol takmer 20 rokov pred Dog Day Afternoon, no napriek ranému vzniku kvalitou a napätím vôbec nezaostáva. Ide o pozoruhodné dielo, ktoré sa mnohokrát zjavuje na rôznych prestížnych rebríčkoch Najlepších filmov všetkých čias. To je snáď dostačujúci argument k tomu, aby ste si ho pozreli. Ak to nestačí, tu je skutočne magická zápletka. Porota má rozhodnúť, či je muž vinný z vraždy svojho otca alebo nie. Všetci až na jedného súhlasia s jeho vinou. Jeho úlohou je presvedčiť ich o opaku, a tak nastáva strhujúce divadlo.
Phone Booth
Telefónna búdka spôsobila v čase svojho vzniku veľký ošiaľ. Nebolo to pre jej novátorstvo, keďže vykradla takmer každý možný film, ktorý tu už v minulosti bol. Uznávaný režisér Joel Schumacher však dokázal vytiahnuť to najlepšie z najlepších filmov a preniesť to do finančne náročného blockbustru, ktorý uchvátil celosvetové publikum. Mainstreamoví diváci boli ohromení „originalitou“ a ostrieľaní diváci si vychutnali skvelú akčnú jednohubku, v ktorej si bok po boku zaexcelovali Colin Farrell, Kiefer Sutherland a Forest Whitaker. Viac v traileri.
Victoria
Zo zoznamu nemôžeme vynechať ani úžasnú Victoriu, ktorá sa ukázala už v našom minulo-týždňovom zozname filmov, ktoré boli nakrútené na jeden záber (kvalitné čítanie, kliknite si). Romantická dráma z nemeckej produkcie vznikla v dielni šikovného i keď len občasného režiséra Sebastiana Schippera, ktorý sa častejšie realizuje ako herec. Victoria sleduje príbeh mladej čašníčky, ktorá zamieri do Berlína s vidinou perfektnej dovolenke v hlavnom európskom meste nočnej zábavy. Udalosti sa však veľmi rýchlo zvrtnú a naberú na intenzite, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou tohto žánru.
Cop Car
Veľmi zaujímavý nedávny titul z podobného súdka je aj Cop Car. Hra na mačku a myš v podobe hollywoodskych či nehollywoodskych filmov vždy poteší oko aj dušu. V tomto filme si dvaja desaťroční chlapci zaobstarali naozaj unikátnu zábavu, keď našli v poli opustené policajné auto. Zábavka, ktorej sa začnú oddávať môže kedykoľvek v policajnom Forde Crown Victoria skončiť smrťou. Veci sa však zhoršia, keď miestny šerif začne po svojom aute pátrať a chlapci začnú unikať pred hrozivou situáciou, ktorej sami nerozumejú. V strhujúcom thrilleri si úlohu šerifa zahral Kevin Bacon, ktorý je až mrazivo uveriteľný.
Crank
V čase vzniku aj dlho po ňom bol podobne ako Telefónna búdka, Crank veľmi obľúbený titul. S tým rozdielom, že v prípade Telefónnej búdky hovoríme o pochopiteľných príčinách. Vo filme Crank z roku 2006 si zahral obľúbený britský akčný hrdina Jason Statham profesionálneho zabijaka, ktorý sa dozvedá, že mu jeho nepriateľ vstrekol smrteľnú injekciu, ktorá ho zabije v prípade, že sa mu spomalí tep. A preto musí svoj adrenalín udržať na špičke. Samozrejme, že je to absurdný nápad a výsledok v podobe filmu je ešte absurdnejšie akčné divadlo, ktoré si vyslúžilo miesto v tomto zozname len vďaka svojej nezabudnuteľnej kultovosti.
Nick of Time
John Badham nepatrí medzi režisérov, ktorí by boli na tejto strane veľkej mláky zaplavený popularitou. Skôr naopak, vo väčšine prípadov hovoríme o béčkových akčňákoch. V jeho rukách vzniklo len zopár dobrých filmov spomedzi, ktorých nemôžeme zabudnúť na American Flyers s Kevinom Costnerom či robotickú alternatívu k E.T. – mu, Číslo 5 žije. A samozrejme je tu ešte Nick of Time alebo V poslednej chvíli, pri ktorom máme veľké pochybnosti, že jeho kvalitu mu zabezpečil len herecký výkon Johnnyho Deppa. V rámci žánru však stále nezaniká a ani neurazí. Sleduje príbeh obyčajného muža, ktorý dostane za úlohu zavraždiť politika na vysokej stoličke ak chce zachrániť svoju unesenú dcéru.
Locke
Veľkolepé finále uzavrieme s britským titulom Locke, v ktorom si hlavnú úlohu zahral šikovný Tom Hardy. Dej celého filmu sa odohráva v aute a režisér Steven Knight nám skutočne priniesol niečo, čo sme doposiaľ, nevideli a tak môžeme hovoriť o originálnom diele, ktoré vás nadchne už pri prvej sekunde. A našťastie ani netrpí syndrómom tejto žánrovky a napätie spolu s nadšením si dokáže udržať dokonca. V niektorých scénach pôsobí ako veľmi drahé a nadupané promo na BMW, no aj napriek tomu nesklame a ako sľubuje trailer, tak aj je. Je to perfektné svojim osobitým štýlom a sucho zapeklité britským filmárskym umom.
Pozri aj: Herec Shia LaBeouf si zahrá vo filme o Shia LaBeoufovi. Hrať Shia LaBeoufa ale nebude
Nahlásiť chybu v článku