Cez víkend sa posúval čas a dnes sme museli stať do práce o hodinu skôr. Pre náš organizmus to nebol práve najpozitívnejší štart do pondelňajšieho rána. To, čo subjektívne cíti každý z nás, potvrdili aj vedci. Pondelok nás naozaj zabíja. Možno aj preto prichádzajú odborníci s naozaj revolučným nápadom.
Zlá nálada a málo spánku výrazne ovplyvňuje pracovnú výkonnosť zamestnancov. Psychologička Nerina Ramlakhan, ktorá sa zaoberá výskumom spánku u výrobcu postelí Silentnight and the University of Leeds tvrdí, že hodina, ktorá nám chýba v dôsledku posunu času, výrazne zníži pracovnú výkonnosť. Podľa jej slov až 25 percent Britov spí len päť hodín denne. Takto sa im dnes spánok skrátil o hodinu, čo negatívne ovplyvňuje aj ich zdravie, pretože sa u nich zvýši riziko vzniku cukrovky, depresie či srdcovo-cievnych chorôb. Môžeme predpokladať, že i u nás je dostatok ľudí, ktorí dostatočný spánok nekladú na prvé miesto v rebríčku priorít.
Trpíme chronickým nedostatkom spánku
Aj jedna chýbajúca hodina spánku môže mať toho na svedomí viac než dosť. Podľa Ramlakhan sa spánková deprivácia týka už i malých detí, pričom väčšina ľudí v našej spoločnosti považuje odporúčaný osemhodinový spánok za zbytočný luxus. Spíme málo, no to nie je všetko. Kvalitu nášho spánku výrazne znižujú i zapnuté elektronické zariadenia, žiarenie zo smartfónov či wifi sieť. Elektronický smog nás obklopuje zo všetkých strán a preto by bolo dobré sa mu vyhnúť aspoň v spálni.
Stačí 20 minútové zdriemnutie
Aby ste sa dostali späť do formy, nemusíte vyspávať celé hodiny. Podľa psychologičky Ramlakhan stačí, ak si zdriemnete poobede na 20 minút. Naštartuje to nielen vašu výkonnosť, ale i imunitný systém. Preto navrhuje i spoločnostiam, nech umožnia tento pondelok svojim zamestnancom krátkeho „šlofíka,“ ide predsa o ich zdravie. A to je to najdôležitejšie.
sun.co.uk, unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku