Naša planéta je ešte aj dnes pre človeka veľkým tajomstvom. Napriek tomu, ako veľmi sme si Zem podrobili, ešte aj v roku 2017 odborníci objavujú doposiaľ neznáme druhy živočíchov a rastlín. Najväčšou záhadou sú pre ľudstvo hĺbky oceánov či dažďové lesy, kde príroda stále ukrýva mnoho tajomstiev. Zoznámte sa s niekoľkými druhmi, ktoré sa podarilo počas tohto roku objaviť. A sú medzi nimi aj skutočné bizarnosti.
Kreveta Pink Floyd
Synalpheus pinkfloydi. Tak znie oficiálny názov krevety, ktorú sa podarilo objaviť v blízkosti Perlového súostrovia v Panamskom zálive. Kreveta dostala názov podľa slávnej skupiny Pink Floyd vďaka svojmu sfarbeniu, ale aj 210 decibelov silnému zvuku, ktorý vydáva a dokáže ním zabíjať malé ryby vo svojej blízkosti.
Svietiaca hviezdovka
Túto „svietiaciu“ hviezdovku objavili celkom náhodu. Môže za to vedecká vládna agentúra CSIRO, ktorá pri cvičnom mapovaní austrálskeho pobrežia narazila na tento podivný druh živočícha.
White-ball Acari
Vďaka tmavošedému sfarbeniu a veľkým svetlým škvrnám, ostala táto ryba neformálne pomenovaná ako „white-ball acari“ (slovenský názov zatiaľ neexistuje). Nájsť sa ju podarilo v brazílskej rieke Xingu v oblasti Amazonského pralesa, kde tento rok objavili viac ako 381 nových druhov živočíchov. Tento druh vzácnej, v noci aktívnej ryby, možno hneď po objavení považovať za ohrozený. Veľkým environmentálnym problémom v oblasti jej výskytu je totiž hydroelektráreň Belo Monte, ktorá zasahuje miestny ekosystém.
This nocturnal species was found on the Xingu river in Brazil & is known locally as white-ball acari due to its dark…
Posted by Balakrishnanunni TN on Sonntag, 10. September 2017
Beztvárá ryba
Stratená bola celé storočie, no rok 2017 ukázal, že predsa stále existuje. Tento druh „ryby bez tváre“ znovuobjavila výskumná loď vedeckej agentúry CSIRO pri mapovaní morského dna v blízkosti Austrálie. Vládna výskumná agentúra pritom dokázala v roku 2017 z tajov oceánu vyloviť 1000 rôznych druhov živočíchov, pričom asi tretina bola doposiaľ pre ľudstvo neznáma.
Faceless Fish Caught in #Australia for the First Time in 140 Years || https://t.co/UW5nkc3qGN pic.twitter.com/qbLiIGjvif
— Marine Auctions (@marineauctions1) 19. decembra 2017
Orangutan Tapanuli
V roku 2017 sme sa dočkali aj objavu nového druhu primátov. Ide o druh orangutana nazvaného Tapanuli podľa oblasti na ostrove Sumatra. Vedcom sa v miestnych pralesoch podarilo nájsť malú populáciu pozostávajúcu asi z 800 jedincov tohto druhu. A hneď po tom ho museli zapísať ako kriticky ohrozený druh…
Modrá tarantula
V dažďových pralesoch Guyany objavili vedci približne 30 rôznych druhov doposiaľ nepoznaných živočíchov. Medzi nimi aj takúto netradične sfarbenú tarantulu. Aj keď si jej objaviteľ myslí, že ide o nový druh, podľa niektorých odborníkov to tak byť nemusí. Podobné modré tarantuly sú typické pre oblasť južnej Ázie. Vzhľadom na obrovskú vzdialenosť sa však pravdepodobne bude jednať o nový odlišný druh tohto pavúka.
Titi Miltonov
V zozname sa objavuje aj ďalší primát. Titi Miltonov pomenovaný podľa Miltona Thiago de Mello, slávneho odborníka na primáty, bol nájdený v Brazílii a jedná sa o tunajší endemit, teda druh, ktorý nikde inde na svete nenájdete. Jediným miestom na svete je oblasť medzi riekami Roosevelt a Aripuanã.
Milton’s Titi- a new species discovered recently in the #Amazon– humans HAVE to protect this ancient primeval rainforest before its too late pic.twitter.com/gwykGVniAm
— Annabel Florman (@annabelflo) 24. septembra 2017
Miniatúrne žaby
Až 4 nové druhy miniatúrnych žiab menších ako ľudský necht, objavili vedci v odľahlých častiach Indie. Výskumný tým pracoval v oblasti pohoria Západný Ghát celkom 5 rokov a tvrdí, že miniatúrnych žiab je tam mnoho. Akurát ich kvôli ich veľkosti dodnes človek prehliadal.
Vijayan’s night frog (Nyctibatrachus pulivijayani), a 13.6 mm miniature-sized frog from the Agasthyamala hills in… https://t.co/X6sW1lTlLs
— Spectrum News (@ProNewsViews) 23. februára 2017
Prvá európska jaskynná ryba
Za ohromný objav prvej európskej jaskynnej ryby sa postaral amatérsky potápač Joachim Kreiselmaier z Nemecka. Nový druh ryby na európskom kontinente objavil pri potápaní v jaskynnom systéme vytvorenom riekou Dunaj na juhu krajiny.
Skákajúci pavúk
10 dňová expedícia pod vedením Busha Blitza na austrálsky polostrov Cape York priniesla ovocie. Konkrétne objavenie 50 nových druhov pavúkov žijúcich na tomto severnom cípe krajiny. Medzi novoobjavenými nechýbal skákajúci druh zvieraťa, z ktorých má mnoho ľudí nekontrolovateľný strach.
Scientists find 50 exciting new spider species, and arachnophobes will be thrilled…
Posted by Globoserve.com on Dienstag, 11. April 2017
Diamantový pavúk
Celých 50 rokov si Briti mysleli, že tento vzácny druh vyhynul. Rok 2017 však ukázal, že to tak nie je. Vzácny britský endemit bol v histórii nájdený len trikrát a vždy v južnej časti Anglicka. Štvrtý nález v Nottinghamshire dokázal, že diamantový pavúk stále žije.
A diamond spider, presumed extinct, was discovered for the first time in almost 50 years in heathland at Clumber Park in…
Posted by Earth Ranger International on Dienstag, 17. Oktober 2017
Gibon Skywalker
Nový druh gibona žijúceho v čínskych horách Gaoligong nazval výskumný tím Skywalker práve podľa paralely so sériou Star Wars. Podľa objaviteľov ide o výnimočný objav nového druhu v oblasti, kde človek prírode ukrajuje z jej prirodzeného prostredia. Preľudnenie regiónu a neustále rozširovanie ľudských aktivít do prirodzeného prírodného prostredia totiž v Číne pravidelne spôsobuje obrovskú stratu rôznych biotopov.
New primate species identified in China, named after Star Wars character. The "Skywalker hoolock gibbon" has been studied for some time, but wasn't until a Chinese research team- who happen to love Star Wars movies- ran genetic tests proving it different from other gibbons. The original Luke Sywalker actor, Mark Hamill, seemed very proud about the news.
Posted by China Plus News on Donnerstag, 12. Januar 2017
Nový európsky had
Daniel Jablonski z Univerzity Komenského je meno slovenského vedca, ktoré sa v roku 2017 objavilo v mnohých zahraničných médiách. Môže za to objav nového druhu európskeho hada – užovky obojkovej, ktorá žije na území Francúzska, Talianska, západného Nemecka, Veľkej Británie a Švajčiarska. Odlišuje sa zafarbením – má výrazné čierne šijové škvrny, na chrbte má dva rady s malými škvrnkami. Je pomerne robustný, dĺžka dosahuje približne jeden meter.
ÚSPEŠNÝ SLOVENSKÝ VEDEC Bratislava – Slovenskému vedcovi sa v rámci medzinárodného tímu podarilo objaviť nový druh…
Posted by IHodnoty on Dienstag, 22. August 2017
TheGuardian
Nahlásiť chybu v článku