Kto by nepoznal túto impozantnú stavbu Ázie? Spoznali sme ju už ako malé deti, keď nám ju v škole ukázali na obrázkoch. Už vtedy sme boli ohromený jej veľkosťou. Aké sú ale vysvetlenia mýtov, ktoré o tomto najväčšom múre na svete počas storočí vznikli?
Môžeme ho vidieť z vesmíru
Snáď asi najslávnejší mýtus, ktorý je o Veľkom čínskom múre rozšírený medzi ľuďmi je ten, že ho možno vidieť až z vesmíru. Táto domnienka pochádza zo 17. a 18. storočia, kedy o ceste do vesmíru ľudia ešte len snívali a dovtedy sa tento sen nestal realitou.
The Great Wall of China is long but not wide, so it’s actually hard to see from space. (📷 NASA) pic.twitter.com/sjNnwJJdj9
— Andrew Rader (@marsrader) 11. októbra 2018
Jedným z faktov, ktorý ich povzbudil v tomto vyjadrení je s najväčšou pravdepodobnosťou veľkosť a rozsiahlosť tejto stavby. No v prípade jeho sledovania z vesmíru nie je táto veľkosť dostačujúca.
Informáciu potvrdila samotná NASA, keď sa pokúšala spozorovať ho z vesmíru v rôznych vzdialenostiach od Zeme. V každom prípade ale museli použiť techniku, nakoľko samotným ľudským okom tento obrovský múr neboli schopní vidieť.
Veľký čínsky múr je súvislá stavba bez prerušení
Keď sa rozhodnete nájsť na internete fotografie tejto stavby, vo vyhľadávači sa vám ukáže veľké množstvo obrázkov, no na každom je vidieť len tie jej najkrajšie uhly a časti. Zároveň na nich pôsobí, ako jedna súvislá a neprerušovaná stavba.
To ale prakticky nie je možné, nakoľko s jeho dĺžkou takmer 22-tisíc kilometrov by bolo veľmi namáhavé postaviť ho celý v rovnakom období. Preto jeho jednotlivé časti vznikali počas rôznych dynastií a tie najstaršie sa časom rozpadli. Preto dnes môžeme navštíviť dokonale zachovalý, ale aj takmer úplne rozpadnutý Veľký čínsky múr.
Je starý ako samotná Čína
Mnohí veria, že je Veľký čínsky múr starovekou stavbou, ale nie je to tak úplne pravda. Síce sa s jeho výstavbou začalo približne v 8. až 5. storočí pred Kristom. Dnešnú podobu začal nadobúdať až za vlády dynastie Qin v období rokov 220-206 pred Kristom, kedy sa vládca rozhodol prepojiť obranné múry jednotlivých miest.
Časti, ktoré sú najviac navštevovanými v dnešnej dobe sú práve tie najmladšie z obdobia rokov 1368-1644, kedy panovala v Číne dynastia Ming. Vzhľadom na ich vek a materiál sú práve tieto časti najlepšie zachovalé a veľmi obľúbené medzi verejnosťou.
Celková výstavba tohto objektu sa odhaduje na dobu približne 2700 rokov a vzhľadom na rozličný vek jej jednotlivých častí je veľmi náročné jednoznačne povedať, z akého obdobia ako komplex pochádza.
Veľký čínsky múr je jeho jediný názov
Vo svete túto stavbu ľudia nazývajú všelijakými názvami, ktoré odkazujú na jeho veľkosť. Prekvapením ale je, že pre obyvateľov Číny táto stavba nie je tým, čím je pre zvyšok planéty. V skutočnosti ho nazývajú „changcheng“, čo v preklade znamená Dlhý múr.
Jeho výnimočnosť začali vnímať až s príchodom Európanov do Ázie, ktorí boli touto stavbou nesmierne ohromení. Od daného času sa stal natoľko obdivovaným a vyhľadávaným, že sa stal symbolom Číny.
Sú v ňom zamurovaní mŕtvi robotníci
Nakoľko výstavba trvala stovky rokov, vystriedali sa na ňom priam milióny robotníkov, medzi ktorými boli bežní ľudia, vojaci, ale najmä kriminálnici. Ani zďaleka nešlo o jednoduchú činnosť a v dnešnej dobe by sme takúto prácu považovali skôr ako trest.
Ako roky plynuli, umierali aj títo ľudia, ktorí sa priamo podieľali na jeho tvorbe. Dokonca vznikla legenda, že ich mŕtve telá sú aj dnes jeho súčasťou. Pravdou ale je, že vedci doteraz nenašli hodnoverný dôkaz o prítomnosti ľudských pozostatkov v murive.
Podľa všetkého daných nebohých ukladali do masových hrobov v jeho tesnej blízkosti a aj preto si počas výstavby vyslúžilo jeho okolie pomenovanie „najväčší cintorín na svete“.
Je tak široký, že cezeň dokáže prejsť 5 koní vedľa seba
Podľa jedného z mýtov je múr natoľko široký, že je schopných cezeň prejsť 5 koní s jazdcami vedľa seba naraz. Iný pre zmenu hovorí o tom, že by bolo schopné po ňom jazdiť aj auto. Áno, to je pravda, no v určitom bode by muselo zastaviť.
Šírka múru sa v jeho jednotlivých miestach výrazne líši. Dôkazom toho je aj fakt, že v určitých bodoch musia ľudia prechádzať po jednom, nakoľko je priechod extrémne úzky. Aj preto ísť naň s autom alebo koňom radšej nikto neodporúča.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Patrí medzi 7 divov starovekého sveta
Častokrát si ľudia myslia, že je Veľký čínsky múr zaradený medzi 7 divov starovekého sveta, no opak je pravdou. Po správnosti by do daného zoznamu ani nemal šancu dostať sa nakoľko vznikol v období pred Kristom, kedy bola jeho výstavba ešte len zahájená.
Ostatné stavby patriace do daného zoznamu, ako napríklad Pyramídy v Gíze alebo Visuté záhrady v Babylone, boli daného času kompletne dokončené projekty, aj preto sa stali jeho súčasťou. Múr ale nemusí smútiť, dostal sa totiž medzi 7 divov moderného sveta, ktorý bol zostavený začiatkom tohto storočia a má v ňom svoje čestné miesto.
Každá jeho časť vyzerá rovnako, ako ju poznáme z obrázkov
Vzhľadom na rôznorodosť použitých materiálov, ktoré boli pri stavbe využité je nemožné, aby bola podoba celého, niekoľko tisíc kilometrov dlhého múru vizuálne jednotná. V starších obdobiach sa využívala najmä udupávaná hlina či drevo, neskôr pribudli vápenec či granit, ale aj pálená tehla.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
V histórii dokonca nájdeme zmienku o použití lepkavej ryže, ktorá sa pridávala do malty a mala zaručiť zvýšenie jej viskozity. Materiál v konečnom dôsledku závisel najmä od doby, v ktorej bola vystavaná daná časť a od oblasti, v ktorej sa nachádza. Veľký vplyv mala aj dostupnosť materiálov regiónov a ich klíma.
Nahlásiť chybu v článku